Dikur emigrantë në Greqi, këngëtarja shqiptare: Të gjithë habiteshin me punën e mamit

Evi Reçi vjen nga një familje me vlera dhe që e kanë pasion artin, të bukurën dhe muzikën. Ndonëse ka lindur në Durrës, ajo më shumë ka jetuar jashtë, në shtetet fqinjë të Greqisë e më pas në Itali.

Dihet se fillimet në një shtet të ri janë të vështira dhe sfiduese, por duket se familja e saj dhe vetë Evi janë përshtatur mjaft mirë me kulturën dhe shoqërinë e shteteve ku kanë jetuar. Mamaja e Evit punonte si mësuese violinçeli në një shkollë greke dhe kjo ka qenë disi e pazakontë për realitetin e emigrantëve të asaj kohe:

“Greqia… ka qenë diçka shumë e bukur. Në atë kohë mami im punonte si mësuese violinçeli. Ishte diçka e çuditshme që një shqiptare të ishte muzikante në Greqi. Kjo sepse për fat të keq ishte lidhur ndryshme imazhi i shqiptarëve në atë kohë.”

Evi Reçi në studion e 'Rreze Dielli'

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

  • blerta: 18/09/2019 18:08

    EVI RECI eshte nje gazetare dhe kengetare shume e mire,,,i urojme suksese te metejshme...

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Vlorë/ Kanosi me armë dy ditë më parë punonjësit e bregdetit në Radhimë, arrestohet 39-vjeçari