Të rinjtë revoltohen kundër udhëheqjes, protesta masive në Iran

Pamje nga protesta

Protestat në Iran kundër udhëheqësit Khamenei vazhdojnë. Ditën e djeshme të rinjtë nga qyteti i Khuzestanit dhe qytete të tjera kanë organizuar një protestë ku madje situata është agravuar deri në djegien e fotografive të ushëheqësit Khamenei, Qassem Soleimani, komandantit të eliminuar të forcave terroriste Quds, dhe Ebrahim Raisi, presidentit të zgjedhur të regjimit.

Portesta është organizuar pavarësisht masave të sigurisë së lartë nëpër qytetet ndërkohë që Forcat e Sigurisë së Shtetit dhe Garda Revolucionare janë në gatishmëri për të ndërhyrë mes protestave. Banorët e këtyre qyteteve i kanë mirëpritur këto protesta, të cilat, krahas Teheranit të Madh, janë zhvilluar edhe në Isfahan, Hamedan, Karaj, Shiraz, Mashhad, Bandar Abbas, Yasuj, Zahedan, Dezful, Bushehr, Malard, Kazerun, Shahriar, Shahroud, Fooladshahr, Parand (Tehran), Robat Karim (Tehran), Varamin, Kooshk (Isfahan), Zeh-e Kalut (Kerman), Sarbaz, Lordegan, Shahrekord, Najafabad, Iranshahr, dhe Delgan.

 

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se do të zbatohet kodi etik nga ministrat e kabinetit Rama 3?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Vrau gruan më pas veten, flasin të afërmit e famijes Rrasa në Divjakë: Ka pasur shenja depresioni ditët e fundit, gjendja e tyre ekonomike të vësh duart në kokë