U ndalua nga patrulla e ‘Shqiponjave’ në Tiranë, i armatosuri plagos me dy plumba në bark efektivin që po e kontrollonte! Identifikohet autori (EMRAT)

TIRANË- Efektivi i ‘Shqiponjve’, Edlir Alleshi u qëllua mbrëmjen e kësaj të mërkure (20 shtator), në zonën e njohur si ‘Oxhaku’ në Tiranë me dy plumba nga Klerent Bozhanaj.

42-vjeçari i cili sipas informacioneve sapo është kthyer nga Italia, qëlloi me dy plumba në stomak efektivin e policisë Alleshajn, që fatmirësisht ndodhet jashtë rrezikut për jetën. Ngjarja ndodhi rreth orës 18:55 në rrugën ‘Hysen Gjura’, efektivët e ‘Shqiponjave’ pikasën sjelljen e dyshimtë të 42-vjeçarit sapo pikasi policët dhe e ndoqën.

Policia njofton se shërbimet e Forcës së Posaçme "Shqiponja" pasi kanë marrë informacion për një person që qarkullonte me armë zjarri, janë vënë në ndjekje të tij. Gjatë ndjekjes, personi i armatosur ka hapur zjarr në drejtim të "Shqiponjave". Ndërkohë burime për Report Tv bëjnë me dije se autori Kleret Bozhani 42 vjeç e ka qëlluar efektivin teksa ky i fundit po e kontrollonte dhe më pas është larguar me një makinë.

Sipas informacioneve, autori është trup shumë i dobët, rreth 180 cm. Në momentin kur ndodhi ngjarja e rëndë Bozhanaj ka qenë i veshur me tuta dhe bluzë gri, kapele të zezë.  Policia e Tiranës vendos shpërblim 20000 euro, për çdo informacion të vlefshëm që do të çojë në kapjen e autorit të plagosjes, teksa iu apelon qytetarëve të bëjnë kujdes pasi është i armatosur.

Një mesazh e dha edhe ministri i Brendshëm Taulant Balla i cili u shpreh se autori është identifikuar ndërsa bëri thirrje të dorëzohet përpara drejtësisë. Pak minuta pas ngjarjes ministri i Brendshëm shkoi në spitalin e Traumës për të vizituar efektivin e plagosur. Një mesazh e dha edhe Drejtori i Policisë, Tonin Vocaj në një komunikim me gazetarët teksa tha se autori është i armatosur si dhe ka shenja të depresionit.

“Gjendja e efektivit është përmirësuar. Personi është identifikuar, thirrja për të është  të dorëzohet!”- tha Balla. 

Raportoi për Shqiptarja.com dhe Report Tv gazetari, Sokol Dema

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 21:27
Vocaj jep informacione për autorin që plagosi efektivin: Ka shenja të theksuara depresioni, është i armatosur

 

Drejtori i Policisë së Tiranës, Tonin Vocaj ka dhënë një deklaratë për shtyp pas plagosjes me armë zjarri të efektivit ‘Shqiponja’. Vocaj thotë se nga informacionet paraprake Bozhanaj mund të ketë shenja të theksuara depresioni.

“Ka një dëmtim me armë zjarri. Policia dhe RENEA janë mobilizuar për kapjen e autorit i cili quhet Klerent Bozhanaj i datëlindjes 1981. Ky person është i armatosur dhe ka shenja të theksuara depresioni. Vazhdojnë veprimet e policisë.

Po komandojmë me familjarët. Policia vendos shumën 20 mijë euro për informacion të vlefshme që çon në kapjen e autorit. Ne nuk kemi shumë të dhëna për momentin. Dimë që ky person ka qenë emigrant në Itali është kthyer në gusht në Shqipëri.

Nga hetimet e deritanishme është evidentuar fakti që ka shenja depresive dhe nuk kemi të dhëna për përfshirje në aktivitet kriminale”, u shpreh Vocaj.

Ora 20:47
Plagosja e efektivit të ‘Shqiponjave’ në Tiranë, policia: 20 mijë euro shpërblim për këdo që jep informacion për kapjen e autorit Klerent Bozhanaj

1695234720_11212.jpg

20 mijë euro shpërblim do të marrë çdokush që ofron informacion për autorin e plagosjes së efektivit të ‘Shqiponjave’, Edlir Alleshaj. Çdokush që ka informacion të vlefshëm që do mund të ndihmonin efektivët për të kapur Klerent Bozhanaj do të shpërblehet nga ana e uniformave blu.

Njoftimi i policisë:

Tiranë/Informacion shtesë

Shërbimet e Forcës së Posaçme "Shqiponja", shërbimet e Forcës së Posaçme Operacionale, Patrullat e Përgjithshme të mbështetura nga Renea, po vijojnë ndjekjen dhe kontrollin e zonës, për kapjen e personit të armatosur, shtetasit Klerent Bozhanaj, 42 vjeç, që plagosi punonjësin e Policisë, inspektor E. A.

Policia e Shtetit kërkon bashkëpunimin e qytetarëve që kushdo që ndeshet të bëjë kujdes pasi ky shtetas është i armatosur, dhe të njoftojnë menjëherë shërbimet e Policisë.

DVP Tiranë fton qytetarët që të japin informacion për autorin e kësaj ngjarjeje dhe vendos shpërblim 20000 euro, për çdo informacion të vlefshëm që do të çojë në kapjen e autorit.

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë vendos në dispozicion të qytetarëve, numrin e telefonit 0694111546, duke garantuar anonimatin e plotë të çdo telefonuesi.

Ora 20:33
Qëlloi efektin e ‘Shqiponjave’, Report Tv siguron foton e autorit 42-vjeçar në Tiranë

1695234594_kleredbozhanai.jpg

Ky është autori 38-vjeçar, Klered Bozhani i cili qëlloi me dy plumba efektivin e ‘Shqiponjave’ Edlir Alleshi.

 

Ora 20:30
FOTO: Ky është efektivi i Shqiponjave që u plagos në Tiranë

1695234752_edliralleshi.jpeg

Ky është Edlir Alleshi efektivi i repartit “Shqiponja”, i cili u plagos me armë zjarri pasditen e sotme në Tiranë teksa ndiqte një të dyshuar për armëmbajtje.

Ora 20:28
Tiranë/ Qëllohet efektivi i ‘Shqiponjave’, 38-vjeçari e plagosi me dy plumba në bark teksa po e kontrollonte

1695230599_plagosjetirane.jpg

Efektivi i ‘Shqiponjave’ Edlir Alleshi është qëlluar me dy plumba nga 38-vjeçari Klered Bozhanaj teksa ishte duke e kontrolluar. Gazetari i Report Tv Sokol Dema bën me dije se autori i dyshuar prej disa kohesh është kthyer nga Italia.

Ora 20:24
Qëlloi me dy plumba efektin e ‘Shqiponjave’ në Tiranë, Report Tv siguron emrin e autorit 38-vjeçar

1695230629_plagosjetirane.jpg

Klered Bozhani quhet autori i plagosjes së efektivit të ‘Shqiponjave’ Edlir Alleshi. Gazetari i Report Tv Sokol Dema bën me dije se Klered Bozhani 38 vjeç,  është trup shumë i dobët, rreth 180 cm. Gjatë momentit të të shtëna ka qenë i veshur me tuta dhe bluzë gri, kapele të zezë.

Ora 20:22
Qëlloi me armë ndaj patrullës së ‘Shqiponjave’ duke plagosur një efektiv, Balla: Autori është identifikuar, i bëj thirrje të dorëzohet

1695235492_WhatsAppImage20230920at8.41.48PM.jpeg

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka deklaruar se gjendja shëndetësore e efektivit të repartit “Shqiponja” Edlir Alleshi që mbeti i plagosur me armë gjatë ndjekjes së një të dyshuari është përmirësuar. Balla tha se autori është identifikuar dhe i bëri thirrje që të dorëzohet.

“Gjendja e efektivit është përmirësuar. Personi është identifikuar, thirrja për të është  të dorëzohet”

Ora 20:02
Qëlloi patrullën e policisë dhe plagosi efektivin e Shqiponjave, dyshohet se autori iku me makinë! Policia ka fiksuar targat

1695231260_plagosjetirane.jpg

Policia ende nuk ka identifikuar autorin që ka qëlluar drejt patrullës së Shqiponjave.

Report Tv mëson se ai është larguar me një automjet targën e të cilit policia tashmë e ka fiksuar dhe po kërkohet.

Ende nuk dihet nëse autori është ndihmuar nga  një person tjetër apo është larguar i vetëm me makinë, informon gazetari i Report Tv, Sokol Dema. 

Ngjarja u regjistrua në lagjen "Kinostudio", në rrugën "Hysen Xhura" në Tiranë. 

 

Ora 19:40
Policia tregon si u plagos efektivi në Tiranë: Po ndiqnin një person të armatosur, agresori hapi zjarr në drejtim të 'Shqiponjave'

Policia e shtetit ka reaguar në lidhje me plagosjen e efektivit të Shqiponjave në Tiranë Edlir Alleshi gjatë ndjekjes së një personi që levizte me armë.

Tiranë/Informacion paraprak

Në lagjen "Kinostudio", në rrugën "Hysen Xhura", shërbimet e Forcës së Posaçme "Shqiponja" pasi kanë marrë informacion për një person që qarkullonte me armë zjarri, janë vënë në ndjekje të personit  të dyshuar.

Gjatë ndjekjes, personi i armatosur ka hapur zjarr në drejtim të Forcave "Shqiponja", dhe si pasojë është plagosur një prej efektivëve, inspektor E. A., i cili është dërguar menjëherë në spital për ndihmë mjekësore.

Në ndjekje të personit të armatosur janë venë shërbimet e tjera të Forcave "Shqiponja", Patrullat e Përgjithshme, dhe Njësitë Speciale Operacionale, janë bllokuar hyrje-daljet e të gjitha rrugëve, dhe vijon kontrolli për kapjen e personit të armatosur.

B.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Dhurata Uruci: 21/09/2023 09:46

  SPAK dhe bkh te hetoje mjeken Dhurata uruci shkoder per mosdeklarimi pasurise dhe 900 milion lek cash ne shtepi. Mjekja me dy fytyra ketej te qesh e andej te .... ka perfituar vetem sepse eshte gjinia femerore. Te paraqitet ne prokurori.

  Përgjigju
 • Gjyshi: 21/09/2023 08:22

  Forcat operacionale ne aksion per te ndaluar nje te dyshuar si armatosur pa antiplumb? Fillojne kontrollin per nje te dyshuar si i armatosur dhe ai i qellon dhe aratiset? Po kolegu ose koleget e patrulles ku ishin apo u fshehen nga frika? Profesionalizem 0, mungese paisjesh te posacme per detyren qe kryejne nuk paskan, atehere cfare presim ne nga keta djem? Apo vetem sjelljen e tyre harbute dhe vareset e floririt qe mbajne ne qafe? Apo keta qellojne vetem ndonje te pafajshem si i ndjeri Rrasha. Ky repart duhet te pajiset me te gjithe mjetet e nevojshme per kryerje e detyres. Duhet pastruar nga te inkriminuarit dhe te paaftet dhe ne fund ti jepet status i vecante. Keshtu mund te shmangen tragjedi edhe me te renda se kjo. Vrasesi duhet ekzekutuar gjate aksionit qe te behet shembull per ata qe guxojne kundra policise, por policia ne kete rast duhet te analizoje ngjarjen dhe te ndeshkoje pergjegjesit e kesaj situate. Sherim te shpejte policit.

  Përgjigju
 • Klodi: 21/09/2023 07:26

  Ne momentin qe ka qelluar policet e tjer duhet ta kishin eliminuar dhe jo te fshihen si minj dhe te bejn te fortet me fukarenjt.Ato koleg qe ishin aty duhen larguar menjeher nga radhet e policiae

  Përgjigju
  • Doni: 21/09/2023 07:53

   O vlla po normale qe me fukarenjte behen trima lepujt. E grine popullin e thjesht me gjoba dhe presion. Sherim te shpejt te plagosurit dhe me mend ne koke koleget e tij.

 • Iris: 21/09/2023 02:47

  Po kolegu/et e policit te plagosur pse nuk reaguan ne ate moment?! Te drejtat humane e ligjore te te akuzuarit pushuan se ekzistuari ne momentin qe ai qelloi policin,pra s'kishte me vend as per t'a marre me te mire,as per keshillim sic rekomandon Balla.Po te kishte ndodhur kjo ne U.S kishin per t'a lene shakull ne vend policet,le qe ata te palosin edhe sikur te mos kesh as nje arme me vete,mjafton nje dyshim i vogel.Ne Shqiperi,policia eshte mes dy zjarreve,kujt t'ja prishe e kujt t'ja ndreqe!

  Përgjigju
 • ori: 21/09/2023 00:02

  Vriteni pleren,asgjesojeni,,,,po koleget pse nuk e asgjesuan aty ne vend? Policia duhet rinovuar pasi nuk ka aspak efikasitet

  Përgjigju
 • Drita: 20/09/2023 22:09

  Rast per te dale Taulant Balla ne Tv. Po te ishte plagosur i prsoni ne kerkim ..do ishte shpallur hero e do i kishim vene nje pllakt ne ndonje Shesh. Taulanti eshte edhe AMP.eshte prokuror..eshte polic. Kto e kane futur ne kurth policine.. edhe pak kohe se me kete politik bajate te Taulant Balles e politiken ne pergjithesi..do kerkojne police e specialist policie por nuk do afrohet kush. Taulant "Elbasani ty te do" Ky je ti... Megalloman..Keto qe ndodhin jane produkt i yti.Polici po u vetembrojt nga kriminelet e te droguarit duhet te ndeshkohet bile nen presionin tend e jo te nje gjykimi gjakftohte me prova e fakte.. Sherim te shpejt policit.

  Përgjigju
 • Nardi: 20/09/2023 21:22

  Duhet te dali RENEA ne aksion, qe ta eliminojnë pse duhet te arrestohet te haj buk ne burg me taksat e popullit, po sikur ta kishte qëlluar polici do ishte ne burg i shkreti.

  Përgjigju
 • Taulanti: 20/09/2023 21:18

  C bere u befsh lemsh shkove ne te perjetshem o lumadh

  Përgjigju
 • Eri: 20/09/2023 20:41

  Te shkuara policit, i uroj sherim te shpejte. Mjere ai qe paska qelluar policin, e ka te sigurte qe pjesen tjeter te jetes e ka ne burg kur te kapet.

  Përgjigju
 • Shoku: 20/09/2023 20:29

  Po jelekun antiplumb ku e kishte? Apo i kane ngrene fondet Rilindja.

  Përgjigju
 • Beni: 20/09/2023 20:19

  Po te qellonte polici dhe krimineli te gjendej i vrare me armen e tij ne dore polici do ishte denuar me 10 vjet burg dhe do futej ne gjake me familjen e kriminelit !

  Përgjigju
 • I am: 20/09/2023 19:59

  Nuk ka mundesi ai shkreti ka qene duke dale per pak ajer te paster dhe polici kriminel i ka ra ne qafe kot.. Shpejt kapeni kriminelin dhe po ju vdiq i jepni titullin deshmore.

  Përgjigju
 • Gjynah: 20/09/2023 19:59

  Te kapet e te denohet ne menyr shembullore 35 vjet burg

  Përgjigju
 • Dora: 20/09/2023 19:52

  Ju thafte dora e zemra atij qe e qelloi. Respekt e mirnjohje per policine.

  Përgjigju
 • Populli: 20/09/2023 19:50

  Taulant meru urgjent me kete rast ..

  Përgjigju
  • populli 2: 20/09/2023 20:43

   Tamam Taulant dil me vrap ke rast per me bo politike. Mos e le rrumbullakun dil ti i pari me fol... zaten ke kaq dite qe del di e sdel drejtori i pergjithshem... nganjeher po ngaterrohemi kush eshte drejtori ti apo rrumbullaku

 • Gazepi: 20/09/2023 19:42

  Po te gjuante polici i pari do bente burg, kur e gjuajne vdes, tani a mund te me thoni si i behet halli ???? Perfundimisht shtet rrecke qe nuk kujdeset pwr policet e as per popullin qe e detyron te ike nga syte kembet.

  Përgjigju
  • Polic #: 20/09/2023 20:15

   Respekt!!

  • Vertet: 20/09/2023 20:09

   E sakte. Polici si do te jete puna e ka ne kurriz

 • Sondazhi i ditës:

  'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Në orët e pasdites pritet shtim i vranësirave... si parashikohet moti për sot

Në orët e pasdites pritet shtim i vranësirave... si parashikohet moti për sot