‘Teatri’, Dervishaj: Kuvendi nuk ka rivlerësuar konstatimet e Presidentit! S’mund të merren veprime derisa të përfundojë ky gjykim Kushtetues

Në Gjykatën Kushtetuese ka nisur seanca e tretë, për shqyrtimin e çështjes së Teatrit Kombëtar, e cilësuar si antikushtetuese nga Presidenti Ilir Meta. Gazetari Arsen Rusta raporton se Këshilltari ligjor i Presidencës, Bledar Dervishaj, ka rrëfyer përpara togave të zeza, të gjitha parregullsitë që sipas tij, qeveria, por edhe institucioni i Bashkisë, kanë bërë në lidhje me këtë çështje.

“Presidenti pasi mori ligjin për teatrin nga kuvendi e vlerësoi me seriozitet, me dekret e ktheu për rishqyrtim. Kuvendi mori në shyqrtim dekretin e presidentit dhe vendosi pranimin e tij. Titulli i ligjit ndryshoi, përmbajtja e ligjit ndryshonin deri diku. Nga leximi i ligjit të ri na rezultoi se s’kishin marrë parasysh ato që kërkoi presidenti. Hoqën vetëm emrin e kompanisë private propozuese. Ata vendosën disa kushte e paragrafe dhe ky ligj të conte sërish tek e njejta kompani.

Cdokush që do donte te konkuronte për këtë projekt do duhet të negocionte me fusha shpk si pronar trualli. Këtu bie qendrimi kuvendit se do kishte një garë. Që nga miratimi e deri me sot ky ligj dëmton vlerat e identitetit tonë kombëtar. kompleksi i teatrit kombetar ne 80 vite ka kujtes kukturore e trashëgimi kombetare.

Ligji dhe VKM bie ndesh me marrëveshjen e stabilizim asocimit. Ne shkurt 2020 qeveria e bashkia thane se tërhiqemi nga kontrata me privatin dhe do e bejme me para publike teatrin. Por te njëjtët insituticione pak me pare thonin skemi lekë. Në janar 2020 qeveria e bashkia thonin se sdo te kete asnje pasoje e teatri sdo prishej dhe pas nje muaji ne shkurt thane i kemi gjetur fondet dhe do e bejme vete. Tendeca ishte qe ceshtja e teatrit te dilte jasht juridiksionit kushtetues.Me 12 maj kryeministri e kryebashkiaku deklaronin se godinat e teatrit do te prishen. Keshilli bashkiak ende sishte mbledhur. Me 14 maj 2020 presideneti beri kerkesen e 2-te ne kete gjykate. Dhe thirrje e mesazhe publike: mos vendosni dore mbi teatrin kombetar deri sa te shorehet gjykata. Sic rezultoi ka kaluar e nje vit.

Nuk mundet Bashkia apo institucionet të kryejnë procedura administrative për ndërtimin e Teatrit të ri, derisa të përfundojë ky gjykim kushtetues. Kemi 5 mije firma qytetaresh qe kerkojn mos prishje godine”, tha Dervishaj.


Lajmi kryesor:

Teatri Kombëtar/ Presidenca kërkoi pezullimin e çdo veprimi, përfundon pas 12 orësh seanca në 'Kushtetuese', rifillon nesër


Be.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Një viktimë nga zjarret në vend, a ishin të përgatitura autoritetet shtetërore për përballimin e emergjencës?×

Lajmi i fundit

John

Foreign Policy: Edi Rama ndërton ura për në Europë ose askund tjetër