Tenderi i ushqimit/ PD dorëzon në SPAK kallëzimin! Xhaçka: Veprimi i ulët, por mirëpres hetimin! Në vend të ndihmojnë, bëjnë shpikje të modelit 'Babale'

Lulzim Basha, kallëzimi penal dhe ministrja Olta Xhaçka

TIRANË- Partia Demokratike ka dorëzuar në SPAK kallëzim penal ndaj ministres të Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe kompanive pjesëmarrëse në tenderin e ushqimeve, duke i akuzuar  për 6 vepra penale.

Akuzat lidhen me tenderin e ushqimit, ku PD akuzon ministren Xhaçka për abuzimin me 1.5 milionë euro. Në 6 veprat penale në kallëzimin e PD-së, përfshihen “Korrupsioni aktiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë”, “Shpërdorimit të detyrës”, “Shkelja e barazisë së pjesëmarrësve në tendera apo ankande publike”, “Korrupsioni pasiv i personave që ushtrojnë funksione publike”, “Korrupsioni pasiv i funksionarëve të lartë shtetëror”.Kallëzimi është firmosur nga Sekretari i Përgjithshëm i PD, Gazment Bardhi dhe në të thuhet se Ministria e Mbrojtjes duhet të argumentonte dhe të dokumentonte përzgjedhjen e kandidatëve që ka ftuar në këtë procedurë pa garë.

Sipas PD thuhet se "rezulton e provuar në dokumentet e tenderit, se ndryshe nga sa detyron ligji, mungon argumentimi se përse janë ftuar kompanitë e shpallura fituese "EUROVIA” shpknj dhe shoqëria XPERT SYSTEMS sh.p.k., në kushtet ku asnjëra prej tyre nuk është e specializuar në fushën e objektit të prokurimit, por kanë bërë shtimin e objektit të veprimtarisë vetëm disa ditë përpara hapjes së procedurës së prokurimit". Gjithashtu, në kallëzim e PD shkruhet se "kompania  "EUROVIA” shpknj, nuk përmbush kriterin ligjor të eksperiencës së ngjashme ne fushën e furnizimit me produkte ushqimore  në 3 vitet e fundit."

"Kjo kompani, ka shtuar në objektin e veprimtarisë së saj “tregtimin e ushqimeve”, vetëm 6 ditë përpara se të shpallej tenderi dhe për pasojë nuk ka asnjë eksperiencë në tregtimin e produkteve ushqimore. Në këtë rast, shkelja flagrante e ligjit faktohet nga përgjigja e dy pyetjeve të thjeshta: Si e identifikoi Ministria e Mbrojtjes kompaninë EUROVIA, që vetëm 6 ditë përpara tenderit kishte ndryshuar objektin e veprimtarisë, për t’i dërguar Ftesën për Ofertë në një tender pa garë dhe me negocim të drejtpërdrejtë?  Çfarë eksperience kishte kjo kompani kompjuterësh në tregun e shitjes së ushqimeve, që u përfshi në listën e kompanive që duhet t’i dërgohej Ftesa për Ofertë", thuhet mes të tjerave në kallëzimin e PD-së. 

I menjëhershëm ka qenë reagimi i Ministres së Mbrojtjes, Olta Xhaçka, e cila e ka quajtur veprim të ulët dhe imoral në një kohë kur vendi është në luftë dhe PD-ja në vend të ndihmojë, krijojnë skenare si "Babale". Ajo tha se është tashmë është e gjitha nga dorën e SPAK të zbardh të vërtetën.  Ishte ish-deputeti i PD-së, Enkelejd Alibeaj i cili akuzoi kryeministrin Rama dhe ministren e Mbrojtjes, Olta Xhaça se kanë dhanë një tender 1,5 milion euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit, por sipas tij pa garë. Sipas PD-së, nga 35099 kompani shqiptare tenderi iu dha kompanisë filal nga Maqedonia, Eurovia duke theksuar se pak ditë para shpalljes së tenderit pa garë, kompania shtoi si objekt tregtimin e ushqimeve.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 16:35
Tenderi i Ushqimit/ Xhaçka: Mirëpres padinë e PD në SPAK! Veprim i ulët dhe imoral në një kohë lufte

Ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka thekson se e gjithë procedura e tenderit të ushqimit për ndihmën e shpërndarë në familjet në nevojë dhe pensionistët e vetmuar është bërë konform ligjeve, ndryshe nga na PD-ja akuzon. Ajo shkruan se e mirëpret padinë në SPAK, por e cilëson si të ulët dhe imorale që në një kohë luftë në vend të japë kontributin e saj të merret me ato që ajo i quan " shpikje të modelit Babale".

"E mirëpres padinë e PD dhe e inkurajoj SPAK që ta hetojë me përparesi këtë akuzë sepse sot qytetarët kanë shumë nevojë për qartësi. PD ka të drejtë kur thotë që do të ishte veçanërisht e ulët e kriminale nëse një ministër do të përfitonte nga pandemia për të bërë korrupsion. Por është po aq e ulët e imorale nëqoftëse opozita e një vendi në kohë lufte, jo vetëm s’kontribuon në përpjekjen e përbashkët për të mundur armikun e për të shpëtuar jetë, por vazhdon me shpikje të modelit Babale në një përpjekje për të sabotuar luftën e minuar përpjekjen tonë të përbashket për t'i bërë ballë me sa më pak humbje e vuajtje armikut të padukshëm! I takon SPAK të hedhë dritë mbi këtë çështje me të gjithë urgjencën që dikton situata e luftës ku jemi. Kemi bërë çdo gjë sipas ligjit e procedurës dhe jam optimiste se në fund të hetimit qytetarët do të kuptojnë qartë si drita e diellit se kjo akuzë s’është veç rivënia në skenë e versionit më të fundit të Babales", shkruan Xhaçka.

I.K./B.K./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Kush mendoni se duhet ta drejtojë Partinë Demokratike pas 13 qershorit?

Komento

Komente

 • Cufi: 06/04/2020 17:50

  KETU TEK NE ESHTE E CUDITSHME ,,,HAJDUTI THERRET KAPENI HAJDUTIN,,IMORALI CIRRET PER MORAL,,KUR DIHET SE SA KANE VJEDHUR KETA PALACOT E PD,,KUR ISHIN NE PUSHTET,,AI ARBEN IMAMI KUR ISHTE MINISTER MBROJTJE U PERFOL PER 1 MILION TENDER NE MINISTRI,POR ATEHERE E GJITHE GJYKATA ISHTE E MBUSHUR ME GJIN GJONA,KURSE E NJEJTA GJE U BE ME KORRUPSIONIN NE TENDERIN E RRUGES KUKESIT IU U VODHEN 300.000000 EURO...SHKONI DHE SHIKONI TEK SHQUPI DHE ME GJENI 1 MAKINE NEN 40.000 EURO..NGA DOLEN KETO PARA??????

  Përgjigju
 • Oj Babale ,perseri mer dreq u ngjalle !: 06/04/2020 09:09

  BASHA DORDOLECI PO KNO BASHA NGA KOTECI "KA KA KA KA " PO S'GENJEVE SFITON ASGJA

  Përgjigju
 • Mira: 06/04/2020 08:14

  Mendoni se SPAK eshte i pavarur dhe do zbuloj te verteten? HAROJENI.Ne ket vend nuk do ket kurr drejtesi.Korrupsioni e krimi do bej kerdin si ne koh lufte dhe ne koh paqe.Kush mendon se me keto PSEUDO reforma ky vend do ket drejtesi ben mir te bej nje vizit tek psikiatri.

  Përgjigju
 • Iris: 06/04/2020 01:39

  Maqedonasit e shtuan ushqimin 6 dite para tenderit.Jam kurioze te di nese dikush u ka thene qe n.q.s do shtoni ushqimin e keni te fituar tendering.Ne se kjo del e vertete ,duket si INSIDE TRADEING ,atehere kemi te bejme me krim ekonomik-fiskal.Nuk e di ne eshte I denueshem ne Shqiperi.

  Përgjigju
 • Faisbe: 05/04/2020 20:44

  O lulash qe lulezon ne oborrin dhe vazon e birishes,po bej nje akt altruist ne kete situate te rende duke harxhuar 10% e pageses qe te beri kryeministri yne aktual hallemadh per pallatin ne Vlorë. Ohhhhhh çe ka gjete kasollen e politikes shqiptare!

  Përgjigju
 • Xhafi: 05/04/2020 19:45

  Faktikisht vellai i Xhafes eshte ne burg ne Itali , nuk eshte se Babalja ishte komplet kot.E tere Vlora e di qe merrej me droge qe ne kohe te Sali qenit keshtu qe nuk eshte cudi. Cudi jane komentet e ju gomereve qe mbase mezi ngopeni me buke qe beni tifozllek per te dyja palet si te terbuar , gati tu nxirrni syte njeri-tjetrit per keta muter qe quhen politikane .Vetem te jesh qorr te mos kuptosh qe korrupsioni eshte sheshit kur nje firme 6 dite pasi nderron objektin e punes merr direkt tender.Nejse po pres te fillojne keta rilindasit jo Gerdeci , jo 21 Janari jo edhe keta kane vjedhur si ne apo me keq.Une jam nje qytetar qe brenda mundesive dua te mos vidhem nga asnje qeveri as e Sali halese, as Lul 7x7=42, as Ilir maces e as Ed 3D.

  Përgjigju
  • Dangellia: 06/04/2020 07:30

   O ti shoq as as as po ik e mbytu ti kot sa ron po ke do vem te na qeverisi femijet e kopeshtit thuaje troc jo vjen verdall si pordha neper brek ata vodhen gjith shqiperin nuk i lan kusur edhe vran shum prap si lan kusur(me fakte)edhe keta vjedhin thua ti po ske fakte ateher krahason ramen e qeverin e tij me ata qelbesira qe vetm shpifin me ata qe nuk shkeputen dot nga saliu dhe nje 20 vjecar cfar tu besosh ketyre babaleve ndaj mos bej rlin e asnjanjasit tani gjoja po thuaje me germa te medha RAMA esht i pa zvendesushem pik

 • kali: 05/04/2020 18:50

  A KA MUNDESI TE MOS VIDHNI,,,SE NA E NXITE JETEN MOR QEVERITARE TE POSHTER,,,,,,e para pse zgjedh nje firme ne maqedoni kur kemi 1000 firma ne shqiperi,,,dhe e dyta pse me kaq nxitim ,,,per ushqime kur edi rama po na thote ne tv ,,,se nuk ka problem me furnizimimet me ushqime,,,nuk kishim nxitim,,por ju xhacka e bete kete tender shpejt sepse nuk donit ankand,,ose konkurim firmash,,c'do gje eshte e qarte ke vjedhur,,,e nuk eshte hera e pare,dhe duhet te japesh doreheqjen ,,,te gjithe njelloj jeni ,,por ata te pd ishin dhe gomere e nuk benin asnje lloj pune,,po vetem vidh,,, me floke te pa-lare dilje ne rruge o xhacka,,,mos na u hiq si vajza e trampit qe nuk pyet per para,,,rrace muti e hajduti njesoj si spira- e palit qe erdhi pa breke ne tirane nga amerika dhe u pasurua kur hyri ne dogane,,ptu,ptu,ptu,,,,ty ,spires-se palit dhe edi rames qe ju zgjedh ju…….….

  Përgjigju
 • Alban Borshi: 05/04/2020 18:48

  Perse nuk dalin vete firmat shqiptare te bejne denoncimin kaq flagrant, ndersa u jane shkelur drejtperdrejte te gjitha interesat? Perse vetem dhe vetem ju te Babale-Tagjise, ku me Tragje-Komedi ne Teatrin e kalbur te Politikes se veteperjashtuar kerkoni te mbingarkoni SPAK per te mos u marre ju.

  Përgjigju
 • Atdhetari: 05/04/2020 18:23

  Kjo Ministre mund të ketë të drejtë por kur Dëgjoj Historinë për Babalen Më Vjen për të Dhi..!? U Shurdhua Shqipëria për 2 vite nga kjo Histori dhe Kush u Dënua? Gjykata e Shpall të Fajshëm DORDOLECIN SALIanji ndërsa presidenti KARNAVAL e pret bë Zyrë!!!!!????? Për Ç'farë SPAKU po na Flisni!? Për atë SPAK që të Parin Detyrë dhe Hetim do të bënte Vjedhjen e Floririt dhe Pasurisë së Një Shteti dhe Një Populli tëTërë!? për Atë Vit të Zi 97' që Një President i Ç'mendur Sulmon më Zjarr e Flakë Gjysmën e Territorit të vendit të Tij!? Dhe Sa Shqiptar të Pafajshëm u Vranë. Kush Hetoi Mbi Embargon për Naftën Serbisë? Kush Hetoi Gërdec? Kush Heton Mini City-n "Dubai" Gjirin e Lalzit!? Etj., Etj., Etj. MËSONI: Këto Fakte KOKËFORTE TË BËJNË TË KUPTOSH se në Shqipëri më këtë Brez të Emëruarish në Poste e Vende të Tilla NUK BËHEN PA QËLLIM!? JANË BASHKË! NUK KA SPAK dhe mos Shpresoni Kot! Vetëm Një Brez i Ri që nuk PJERDH për Berishë, Nano, Metë, Bashë, Ramë & Co., MUND TI NDRYSHOJ FAQEN SHQIPËRISË!?

  Përgjigju
  • Atdheu: 05/04/2020 21:20

   I mbyte portalet copy paste o Atdhetar, leri hapsire e ndonje tjetri apo ske cti besh se per kete paguhesh

 • Faisbe: 05/04/2020 18:07

  Lojë e flliqur që luhet prej mbi çerek shekulli nga klasa korruptuar politike shqiptare -E KA KUSH E KA-në kurriz te popullit shqiptar-POPULLI NË FUND E HA!

  Përgjigju
 • ERP: 05/04/2020 17:45

  Hetimi te behet. Po rezultoi alarm falco a do mbaj pergjegjesi Lyl shalngjitmi qe ndermerr inisiativa te tilla ne nje moment delikat per vendin?!! Behet fjale per pergjegjesi penale se politike nuk i plas atij, gjithe hallin e ka te mbroje pasurite qe ka vjedhur vete

  Përgjigju
 • Ana: 05/04/2020 17:08

  Kjo ben sikur eshte nje problem shume i veshtire per te gjetur te drejten,si gjithmone,drejtouni gjykates,prokurorise et.Shume e thjeshte,akuzoheni per shkelje tenderi,akuzat jane te thjeshta per tu pergjigjur,por ju beni hartime dhe nuk pergjigjeni per ato qe ju pyesin,devijoni me coronavirusin,armiku,perpjekje etj.d.m.th hartim.Si nuk paska ardhur ndonje firme nga Africa Jugut,Argjentina,Australia,per te shperndare dhe blere ushqime ne Shqiperi,por nga Maqedonia.Paskan vdekur firmat shqiptare.Shume e paster vjedhja,kete rradhe.

  Përgjigju
  • Alban Borshi: 05/04/2020 18:17

   Hartimin sapo e bere ti moj Ana-Babana-Babala. Ministrja e mbrojtjes Olta Xhaçka, ne 5 fjali ka bere publike pozicionin e saj dhe te Institucionit, si detyrim moral dhe ligjor, pas denoncimit. Nga keto 5 fjali, 1,5, pra nje fjali e gjysem jane te kthjellta: "I takon SPAK të hedhë dritë mbi këtë çështje me të gjithë urgjencën që dikton situata e luftës ku jemi. Kemi bërë çdo gjë sipas ligjit e procedurës ...". Ju Babalet jeni ende te kenget partizane "Anes e pas anes ooo, rruges se fshatit tim ...", duke mbushur SPAK me tym e tymnaja, qe te mos kete kohe te merret me aferat tuaja 30 vjecare. Ti Babalezon bla bla bla si "specialiste" e lindjeve, rilindjeve e vdekjeve te firmave shqiptare. Pyetja eshte: Cila firme-kompani shqiptare eshte ne gjendje edhe ne kushte normale, e jo me ne kushtet e pas nje muaji kufizimesh ne shkalle te gjere nderkombetare, te garantoje ne KOHEN E DOMOSDOSHME sasine dhe llojshmerine e artikujve qe jane tenderuar, pa prekur njekohesiht rezervat per tregun e brendshem? Perse nuk dalin vete firmat shqiptare te bejne denoncimin kaq flagrant, ndersa u jane shkelur drejtperdrejte te gjitha interesat? Perse vetem dhe vetem ju te Babale-Tragji-Komedise ne Teatrin e kalbur te Politikes se veteperjashtuar?

 • Hinglateri: 05/04/2020 17:05

  Si kavajas qe eshte Gazi mos ja vini re i ha by*** nuk ka faj

  Përgjigju
 • Ben: 05/04/2020 16:56

  Kjo te ben budalla me patjeter.Po si moj zonje te gjeti kaq shpejt ty,d.m.th.MB,kjo firma nga Maqedonia?Si ka mundesi qe para 6 nga tenderi shtoji ne extrakt edhe tregtine me ushqime kjo company?Si nuk ju pergjigje asnjehere ketyre 2 pyetjeve,por vetem menyres dhe krahasimit te tenderit me Lul debilit i referoheshe,me nje fjale si ju si ne e kemi thyer ligjin.Ne fund,te dhjefsha SPAK–un,qe po e permend,se eshte si mburoje per ju.

  Përgjigju
 • Vlora: 05/04/2020 16:55

  O legen ti dhe partia jote ... po ju na lat me giaht ne goje ne 1997 na moret cdogje ... na futet ne lufte me njeri tjetrin dhe pseee ?? Per tekat tuaja se vodhet u shqepet mir e mire e donit tj mbulonit.... dije mire k lul basha se populli nuk ti harron vjedhjen tende ne rrugen e ekombit dhe faljene detit eladhesss... vetem ti ske goje te hapesh .. legen

  Përgjigju
 • Gimi: 05/04/2020 16:47

  Babalen e bete gallate me vete pavarsisht ishte montim apo jo. Fakti qe vellai i Fatmir Xhafes u trajtua ne menyre preferenciale la shume hije dyshimi. Ndersa per rastin konkret zonja Xhacka eshte e penalizuar qe nga fakti se kjo kompani shtoi objektin e tenderit vetem 6 dite perpara. Nuk ka nevije as per Spak dhe as per Kaps. Ky eshte nje rast koruptiv i paster. Turp

  Përgjigju
 • Zydiu: 05/04/2020 16:23

  O zot cfare hajduterie me force pushteti qe PASKA bere kllocka e Rames

  Përgjigju
  • Vlora: 05/04/2020 16:53

   Terbouuuu ... ku e pe apo te probat e shqupit.... fahati digjer k*** kerkon te krihett.... lat nam mase ku ze korona kok e kembe.. pisa

 • LYLI KARAGJOS KOMPLET 7 UI 1 KOS: 05/04/2020 16:13

  O lylo po ti o lyl çfar do bosh sehir se që e keni padit ktë olta xhaxhkën keni bo mir se dihet hetuar po është e pastër ajo fizon reputacjon. Po është e lyer të shkoi në burg. Po për ty kam 1 pytje ti do shkosh në spak të paraqitesh për rrugën e kombit e për 21 Janarin. Apo do marësh raport për diare o lyli pa fe. Prandaj mos u ngref si gjeli maj plehut o lyli beut.

  Përgjigju
 • SHAL NGJITMI: 05/04/2020 16:08

  PO TI O KRIMINEL HAJDUT DO PARAQITESH NË SPAK ? ? ? APO TANI SKE NGA E LU RONDELEN SE S'KA MO TOM DREÇI E FATMIRA HAJDARI ME 7 KLAS SHKOLL O LYLI SHOLL. PRIT O LYL MORE KAQOL SE SE KE KALU KLASËN O LYL QË ZOGU TË LA GLAZĒN. SE DO HAPEN DHE QITAPET E TUA E TË KRIMINELIT SALHE E TË JEVGJIT FATMIR MEDIUT E ME RADH GJITH PARTIA KAK PD. MOS MER SHUM VRULL SE BIHESH BËRXULL O LYLI KOK TUL 7×7=42.

  Përgjigju
 • O tej: 05/04/2020 16:01

  Pirdhni se liroheni o te pjerdhurit e shekullit

  Përgjigju
 • Rahman Gashi: 05/04/2020 15:34

  Zot ca e ka gjet shqiperin me keta kafsh. Zot na ndihmo. Keta jan tamam barbona rrugesh. Imagjino te marrin pushtet keta

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Mero Baze: Ata nuk janë të mundur, janë të fyer