Tensionet në Ballkan, Rama: Nuk besoj se jemi në prag lufte por këto janë simptoma të rrezikshme

 

I pyetur për tensionet në Bosnje dhe shqetësimet për lufte, Kryeministri Rama tha se nuk beson se do të ketë konflikt por i konsideroi këto situata të rrezikshme.

"Unë besoj që të gjithë në Ballkan, edhe ata që mund të konsiderohen si potencialisht faktor me kapacitet destabilizues e kanë kuptuar që kjo nuk sjell asgjë të mirë as për ata. Lufta në Ballkan nuk është një mësim që e kemi marrë nga librat, por e kemi përjetuar direkt. Ne e kemi parë dhimbjen e luftës. Nuk besoj se jemi në prag të shpërthimit të një konflikti por këto janë simptoma të rrezikshme që duhen marrë me seriozisht. Unë besoj se nuk duhet të ketë 'ose po ose jo' për integrimin por ndërmjet duhet të krijojmë hapësira për t'i dhënë më shumë mundësi të rinjve. Duhet të kenë mundësinë që të mos ikin jashtë në universitetet e Evropës por t'i gjejnë këtu ato", tha Rama.  


Lajmi kryesor:

Rutte në Tiranë: Koha të jemi të drejtë me ju, të mbahet konferenca ndërqeveritare me BE! Rama: S'mund të ketë vetëm po ose jo nga BE por ndihmë konkrete (VIDEO)


K.T./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gjykata e Apelit i jep vulën e PD-së Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet

Duka në ‘Repolitix: Në 2025 PAA në zgjedhje, por ju unë si deputet