Tensionet në veri të Kosovës, Borrell zbardh tre kërkesat për Kurtin dhe Vuçiç: Zgjedhje tani!

Tensionet në veri të Kosovës, Borrell zbardh tre kërkesat për Kurtin dhe Vuçiç: Zgjedhje tani!

1679413198_49448596605.jpg

Zyrtari i lartë i BE-së Josep Borrell ka reaguar në lidhje me takimin në forumin e Moldavisë, në samitin e liderëve evropianë, ku u diskurua edhe për tensionet në veri të Kosovës.

‘Kemi 3 kërkesa të qarta: Zgjedhjet e reja lokale tani; sigurimin e pjesëmarrjes së serbëve të Kosovës Fillimi i punës për themelimin e Asociacionit të Komunave me Shumicë Serbe me Dialogun e lehtësuar nga BE-ja!’- shkruan Borrell.

Borrell, ka folur po ashtu edhe për takimin të cilin e ka ndërmjetësuar në mes të presidentes, Vjosa Osmani dhe presidentit serb, Aleksandër Vuçiç.

Borrell përmes një deklarimi në Tëitter e ka cilësuar si të rrezikshme situatën në Veri të Kosovës.

Shefi i BE-së për politikë të jashtme nuk ka treguar më shumë për përmbajtjen e bisedës, poqe nuk ka treguar që të ketë pasur zgjidhje – duke nënkuptuar se Osmani e Vuçiç nuk janë pajtuar.


Lajmi kryesor:

Tensionet në veri të Kosovës, Franca dhe Gjermania kërkojnë ripërsëritjen e zgjedhjeve në 4 komunat! Osmani: Të gatshëm ta shqyrtojmë këtë mundësi


M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta,  150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri

Vrasja e policit në Kosovë, grupeve terroriste iu gjetën 9 harta, 150 eksplozivë dinamit, 235 karikatorë për kallashnikov, 115 uniforma ushtarake.. Lista e armëve të sekuestruara në veri