Tensioni në Ukrainë, Presidenti Zelensky i kundërpërgjigjet ashpër deklaratave të Biden: Nuk ka inkursione të vogla e as kombe të vogla!

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky iu përgjigj ashpër të enjten deklaratave të Presidentit Joe Biden mbi situatën në Ukrainë, duke postuar në Twitter në anglisht dhe ukrainisht. Duke ironizuar parimin e demokracisë dhe barazisë që SHBA ‘promvon’, Zelenskiy i rikujton SHBA-ve se nuk ka ‘inkursione të vogla dhe as kombe të vogla’.

"Ne duam t'u kujtojmë fuqive të mëdha se nuk ka inkursione të vogla dhe kombe të vogla. Ashtu siç nuk ka viktima të vogla dhe pak pikëllim nga humbja e njerëzve të dashur."

Vërejtjet e Biden të mërkurën e dërguan administratën dhe aleatët e tij shpejt në modalitetin e kontrollit të dëmit, me një theks mbi unitetin.

"Pa marrë parasysh se cilën rrugë zgjedh Rusia, ajo do t'i gjejë Shtetet e Bashkuara, Gjermaninë dhe aleatët tanë, të bashkuar," tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken, duke folur në një konferencë për shtyp me Ministren e Jashtme gjermane Annalena Baerbock gjatë një vizite në Berlin për të takuar ministrat. nga Britania, Franca dhe Gjermania. 

"Ne kërkojmë urgjentisht që Rusia të ndërmarrë hapa drejt deskalimit. Çdo sjellje ose agresion i mëtejshëm agresiv do të rezultonte në pasoja të rënda," tha Baerbock në konferencën për shtyp.

JO DRITË E GJELBËR PËR PUSHTIM

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, tha se komenti i "inkursionit të vogël" të Biden nuk ishte një dritë jeshile për një pushtim të mundshëm rus në Ukrainë.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha: "Mos kini asnjë dyshim se nëse Rusia do të bënte ndonjë lloj inkursioni në Ukrainë, ose në çfarëdo shkalle, çfarëdo qoftë, unë mendoj se kjo do të ishte një fatkeqësi , jo vetëm për Ukrainën, por për Rusinë. "

Moska, nga ana e saj, tha se kërcënimet e SHBA për sanksione nuk po e qetësonin situatën. Meqë vendet perëndimore kanë theksuar prej kohësh qëndrimin e tyre të bashkuar në publik, disa zyrtarë shprehën privatisht zhgënjimin ndaj komenteve të Biden të mërkurën, megjithëse i përshkruan ato si një gafë, që nuk ka gjasa të ndryshojë llogaritjet e Moskës.

"Nuk ishte e dobishme, në fakt ishte një dhuratë për Putinin, por ne nuk duhet të lexojmë shumë në të. Biden nuk i ka dhënë Moskës dritën jeshile për një sulm ndaj Ukrainës. Ishte një gabim i gjuhës së tij dhe zyrtari Pozicioni perëndimor do të mbizotërojë”, tha një burim i sigurisë perëndimore.

Moska i paraqiti Perëndimit një listë të kërkesave të sigurisë në bisedimet javën e kaluar, të cilat nuk sollën ndonjë përparim. Vendet perëndimore kanë vendosur raunde të përsëritura sanksionesh ekonomike që kur trupat ruse kapën dhe aneksuan gadishullin e Krimesë të Ukrainës në 2014. Por lëvizje të tilla kanë pasur ndikim të vogël në politikën ruse, me Moskën, furnizuesin kryesor të energjisë në Evropë, duke llogaritur se Perëndimi do të ndalonte hapat mjaft seriozë për të ndërhyrë në eksportet e gazit. Zyrtarët amerikanë dhe evropianë thonë se ka ende masa të forta financiare që nuk janë provuar. Gjermania ka sinjalizuar se mund të ndalojë Nord Stream 2, një tubacion i ri gazi nga Rusia që përshkon Ukrainën, nëse Moska pushton. Por Gjermania mund ta gjejë veten në një situatë të pafavorshme nëse Rusia pushton Ukrainën, duke vendosur furnizuesin kryesor të gazit të Berlinit kundër aleatëve të saj më të rëndësishëm të sigurisë. Ndërkohë, burime diplomatike turke thanë të enjten se Rusia dhe Ukraina janë të hapura ndaj idesë që Turqia të luajë një rol për të lehtësuar tensionet midis dy vendeve, siç u propozua nga Ankaraja në nëntor.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Jupi në 'Pa Protokoll': Gara e 'Rithemelimit' e njëanëshme! Bushati: Ka mbështetjen e bazës! Lumezi: Demokratët të bashkohen pa Bashën e Berishën