Tentuan të kalojnë kanalin La Mansh për të shkuar në Britani, humbin jetën 5 emigrantë! Mes tyre një fëmijë

Tentuan të kalojnë kanalin La Mansh për të shkuar në Britani, humbin jetën 5 emigrantë! Mes tyre një fëmijë

Policia franceze në bregun e Calais

Pesë emigrantë, përfshirë një fëmijë, kanë vdekur teksa tentonin të kalonin Kanalin e La Mansh, ka konfirmuar policia franceze.

Emigrantët humbën jetën në përpjekje për të shkuar drejt Britanisë së Madhe, ndërsa parlamenti britanik miratoi të hënën në mbrëmje projektligjin që i hap rrugë dërgimit të emigrantëve në Ruanda.

Tre burra, një grua dhe një fëmijë, humbën jetën në përpjekje për të kaluar Kanalin nga një zonë pranë qytetit të Wimereux, Francë.

“Rreth orës 5 të mëngjesit të sotëm, një varkë e vogël (me më shumë se 110 persona) u nis nga plazhi Wimereux”, thanë zyrtarët e policisë franceze.

Mediat franceze thonë se fëmija ishte një vajzë katërvjeçare.

Vetëm disa orë pas miratimit të ligjit, emigrantët u panë në një plazh në Calais duke u përpjekur të hipnin në varka dhe të kalonin Kanalin.

Ministri britanik i imigracionit të paligjshëm, Michael Tomlinson këmbëngul se më pak emigrantë do përpiqen të kalojnë kanalin, sapo të nisë dërgimi i tyre në Ruanda.


Lajmi kryesor:

Parlamenti britanik miraton ligjin për dërgimin e emigrantëve të paligjshëm në Ruanda, fluturimi i parë brenda 12 javësh! Sunak: Asgjë s’do na pengojë, shpëtojmë jetë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit

Euro 2024/ Skoci-Zvicër 1-1, helvetët shohin përpara në fazën 1/16 me supergolin e Xherdan Shaqirit