Tentuan të trafikonin 2.6 ton kanabis drejt Malit të Zi, arrestohet një 32-vjeçar i shpallur në kërkim

Lënda narkotike e sekuestruar më 3 nëntor

Një 32-vjeçar, i shpallur në kërkim si bashkëpunëtor i tentativës për të trafikuar 2.6 ton kanabis drejt Malit të Zi, është arrestuar nga policia.

Policia ka vendosur në pranga 32-vjeçarin me iniciale E.P., banues në lagjen Yrshek, Katund i Ri në Tiranë i cili dyshohet se ka ndihmuar Ervis Çallikun për kalimin e ngarkesës së kanabisit në Malin e Zi e me destinacion vendet e BE-së.

Ky është personi i katërt i arrestuar në kuadër të operacionit të koduar "Bozhaj" së bashku me drejtuesin e kamionit, Ervis Çallikut, Arlind Tabakut si dhe biznesmenit nga Lushnja Përparim Shurdhi.

Sasia e lëndës narkotike është kapur më 3 nëntor në Podgoricë të Malit të Zi dhe dyshohet se kishte destinacion Gjermaninë. Ajo kishte hyrë në Shqipëri nga Kapshtica e më pas kishte kaluar në Mal të Zi përmes Hanit të Hotit.

Në pranga ra drejtuesi i Kamionit, Ervis Çalliku, 42 vjeç banues në Durrës. Kamioni, mësohet se ishte ngarkuar në një magazinë në Lushnje në pronësi të 41-vjeçarit Përparim Shurdhit,  ky i fundit i arrestuar.

Ndërkohë, së bashku me të ka rënë në pranga dhe Arlind Tabaku 36 vjeç. Shurdhi dhe Tabaku, të dy banues në Lushnje, për policinë janë persona të përfshirë drejtpërdrejtë në trafikun e drogës dhe për këtë sipas uniformave blu ka prova të shumta, të cilat janë sekuestruar në cilësinë e provës materiale.

Kamioni kishte një afat 11 orësh për të qëndruar tranzit në Shqipëri dhe se linja e lëvizjes së tij në Shqipëri ishte me segment direkt Kapshticë-Hani i Hotit në Shkodër. Por nga verifikimet e kamerave të sigurisë, ka rezultuar se kamioni, është kthyer për disa orë në Lushnjë dhe pikërisht në këtë magazinë, besohet se është ngarkuar me hashash.

 

E.M./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të hetohen gjyqtarët e prokurorët e larguar nga Vettingu?

Komento

Komente

 • Klani duka: 13/12/2020 16:32

  Po klani duka pse nuk del te kjo ngarkesa qe u kap.kush i mbuloi???

  Përgjigju
 • Abc: 13/12/2020 16:11

  Lerini mor njerezit rehat ,,,cfare eshte marijuana ,,,njesoj si duhani,,po sikur dikush te marre gjethet e rrapit ,ti grije dhe ti pije si duhan,,c'fare do brni do i denoni keta njerez,,,legalixojeni marijuanen dhe cmimi behet si cmimi i spinaqit....l

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Euro 2020/ Historia nuk prodhon gola, Anglia dhe Skocia ndahen në 'paqe'! 'Tre Luanët' humbasin vendin e parë