Tentuan t’i shpëtonin policisë, aksidentohet automjeti plot me drogë në kufirin greko-shqiptar, dalin detajet e para

Tentuan t’i shpëtonin policisë, aksidentohet automjeti plot me drogë në kufirin greko-shqiptar, dalin detajet e para

Pamje nga makina e aksidentuar

Një automjet ka tentuar që t’i largohet policisë greke në kufirin greko-shqiptar. Ngjarja ka ndodhur në Igumenicë, ku mjeti i ndaloi policëve, por më pas shtoi shpejtësinë. Mjeti është gjetur më pas i aksidentuar, i përplasur me trafikndarëset.

Brenda në mjet janë gjetur 2 çanta me 32 pako që përmbanin 32 kg marijuanë. Po ashtu janë sekuestruar edhe 400 euro dhe 3 celularë, ndërsa janë arrestuar shoferi dhe pasagjerja femër.

Përfitimi i parashikuar nga trafikimi i sasisë së sekuestruar të drogës kap shumën prej 81 435 euro.

Të arrestuarit do të dërgohen në Prokurorinë Penale Thesproti. Bëhet e ditur se që nga fillimi i vitit, Prokuroria e Drogës pranë Nëndrejtorit të Sigurisë Igumenicë ka zbuluar (6) ngarkesa droge dhe ka sekuestruar gjithsej 335 kilogramë kanabis të papërpunuar.

Nga hetimet policore rezultoi se i arrestuari kishte ardhur nga një zonë e Greqisë së Veriut me qëllim marrjen, transportimin dhe trafikimin e mëtejshëm të drogës në tregun vendas.

Që nga fillimi i vitit, nga shërbimi i mësipërm janë identifikuar 6 ngarkesa droge dhe janë sekuestruar 335 kg kanabis të papërpunuar.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestimi i Dakos, a po përmbush SPAK pritshmeritë në luftën e korrupsionit×

Lajmi i fundit

Klandestinët nga Shqipëria në BE, 1/3 e trafikantëve të huaj! Policia: 243 emigrantë hynë ilegalisht në janar-maj 2023! Hyjnë nga Korça e Gjirokastra, dalin nga Kosova

Klandestinët nga Shqipëria në BE, 1/3 e trafikantëve të huaj! Policia: 243 emigrantë hynë ilegalisht në janar-maj 2023! Hyjnë nga Korça e Gjirokastra, dalin nga Kosova