'Tërbohet' Premier League, dyfishon milionat në merkaton e janarit! Chelsea shpenzon më shumë se 4 liga të forta sëbashku

Të martën në orën 20:00 u mbyll merkato dimërore në futboll me Premier League që vendosi një rekord absolut, duke shpenzuar 922 milionë euro sipas ‘Deloitte’. Kjo shifër ishte gati se gjysma e janarit të 2018 që ishte edhe rekordi i mëparshëm me afërsiht 500 milionë euro.

Sa i takon këtij janari nga 922 milionë euro vetëm Chelsea ka shpnezuar 326 milionë euro, më shumë se ligat Seria A, La Liga, Bundesliga dhe Ligue 1 sëbashku. Vetëm në ditën e fundit, më 31 janar, Chelsea pagoi 121 milionë euro për Enzo Fernandes të Benfica-s, duke thyer edhe rekordin e Premier League për blerjet më të shtenjtë që mbahej nga Jack Grealish i City-t për 115 milionë euro.

Këto shifra monstrueze kanë revoltuar së pari presidentin e La Liga-s Javier Tebas, i cili thotë se klubet në Angli shpenzojnë më shumë sesa fitojnë dhe për rrjedhojë janë në borxhe, ndërsa në Itali po bëjnë analiza përse e kanë të pamundur të konkurojnë. Sportmediaset liston disa arsye të cilat janë stadiumet e vjetruara në pronë të bashkive, burokracitë e politikës dhe marketingu jo i duhur.

Tanimë Premier League po konsiderohet si Superliga Europiane, e ëndërruar nga disa klube në kontinentin e vjetër ku edhe skuadrat e vogla kanë mundësi të mëdha ekonomike.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Sot Kurban Bajrami, besimtarët falin namazin në bulevardin 'Dëshmorët e Kombit'

Sot Kurban Bajrami, besimtarët falin namazin në bulevardin 'Dëshmorët e Kombit'