Tërhiqet qeveria, fabrikat nuk taksohen për qumështin pluhur! Përjashtohen prodhimet me etiketë të miratuar nga AKU

Tërhiqet qeveria, fabrikat nuk taksohen për qumështin pluhur! Përjashtohen prodhimet me etiketë të miratuar nga AKU

Foto ilustruese

TIRANË- Qeveria është tërhequr dhe ka ndryshuar propozimin për taksën 100 lekë për kg e qumështit pluhur.

Kështu me vendimin e sotëm janë përjashtuar nga kjo taksë fabrikat e prodhimit me etiketë të miratuar nga Autoriteti Kombëtar i Ushqimit.

Ky ndryshim është reflektuar në projektligjin e depozituar tashmë në Kuvend, e ndërsa erdhi pasi grupet e interesit dolën njëzëri kundër, sipas së cilëve jo vetëm që nuk ndihmon fermerët, por ndikon në të gjithë industrinë agropërpunuese që prodhon produkte që kanë  si lëndë e parë, qumështin pluhur.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Adela: 09/11/2021 17:08

  Nje pyetje kam? O ju kompani pse nuk punoni me standartet e duhura? E di qe te blesh qumshtin bio do te kushtoje me shume.Atehere pse nuk prodhoni dy cilesi t e produktit ? Dhe konsumatori eshte i ndergjegjeshem per ate qe konsumon.Deri kur do te vazhdoni me keto pislliqe?

  Përgjigju
 • E.D: 09/11/2021 10:45

  Dhe shteti sulmo katunarët e shkret që shesin qumësht BIO me hongër i çap bukë.Shkoni shkoni blini pislliqet nëpër markete.Shqipnia me 100 lopë e dele nëpër kullota por me 1000 kompani prodhimesh blegtorie,qumësht,djath ,kos etj etj. Me laps e letër nji mjeri me trru e kupto që qumshi pluhur bo nomin më kto produkte’Natyrale’

  Përgjigju
 • Paradoksi: 06/11/2021 08:48

  Pini qumësht pluhur o popull, pini!

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Baza ajrore e NATO-s në Kuçovë, a forcohet pozita e Shqipërisë në rajon?×

Lajmi i fundit

Shmanget përplasja me grupin e Rithemelimit, mblidhet online sot Komisioni i Reformës Zgjedhore! Në seancë dëgjimore KQZ

Shmanget përplasja me grupin e Rithemelimit, mblidhet online sot Komisioni i Reformës Zgjedhore! Në seancë dëgjimore KQZ