Tërmet i fuqishëm në Turqi/ Banorët në panik hidhen nga ballkoni, mbeten 50 të plagosur

Tërmet i fuqishëm në Turqi/ Banorët në panik hidhen nga ballkoni, mbeten 50 të plagosur

Një tërmet me magnitudë 6.0 ka goditur një zonë të Turqisë perëndimore pranë qytetit të Duzce, rreth 210 km në lindje të qytetit më të madh të Turqisë, Stambollit.

Lëkundjet e tërmetit ishin mjaft të forta, ndërsa janë ndjerë në Stamboll dhe në Ankara, ku sipas zyrtarëve mbetën të plagosur 50 persona, raporton BBC.

Në rajon është ndërprerë energjia elektrike dhe një banor ka mbetur i plagosur pasi është hedhur nga ballkoni. Gjithashtu një tjetër tërmet me magnitudë 4.7 u raportua rreth 20 minuta pas të parës.

Fotot nga agjencia turke Duzce të shkrepura gjatë natës tregojnë një grumbull njerëzish jashtë, të mbështjellë me batanije dhe duke përdorur zjarre të improvizuara për t'u ngrohur.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet vendore 2023, PD dorëzon në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve

Zgjedhjet vendore 2023, PD dorëzon në KQZ kandidaturat për anëtar të KZAZ-ve