POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Tërmet ' vdekjeprurës' në Filipine, Azia Juglindore përgatitet për cunamin e dytë

Pamje nga pasojat e tërmetit në Filipine

Një tërmet 7.1 ballë i Shkallës Rihter ka rënë në ishujt e Filipineve. Më saktësisht, tërmeti  ‘i fuqishëm’ ka rënë pranë ishullit Mindanao, i cili është ishulli i dytë më i madh në Filipine.

 Deri tani nga autoritetet filipinase raportohet për  të paktën 99 të vdekur dhe 276 të plagosur por nuk mbetet me kaq pasi nuk përjashtohet mundësia për një cumam tjetër pas atij i cili goditi Indonezinë nga shpërthimi i një prej vullkaneve “Krakatao” .

Nga cunami i 6 ditëve më parë në Indonezi mbetën 400 të vdekur, 20 të humbur dhe 40 000 të zhvendosur. Indonezia dhe Filipinet njihen si zona shumë të prekura nga tërmetet dhe vullkanet.

a.k.
Komento