Tërmeti 6 ballë godet Pakistanin, të paktën 20 viktima dhe mbi 300 të plagosur

Të paktën 20 persona kanë humbur jetën në Pakistan, pasi vend iu godit nga një tërmet 6 ballë. Kjo u raportua nga autoritetet provinciale për menaxhimin e fatkeqësive në Balochistan, duke specifikuar se mbi 300 njerëz u plagosën. Mes viktimave ka edhe disa fëmijë, ndërsa dhjetëra shtëpi me mure baltë janë shembur.

Harnai është zona më e prekur, ndërsa tërmeti tronditi edhe rrethet Quetta, Pishin, Ziarat, Chaman dhe Sibi. Një gjendje e jashtëzakonshme është shpallur në provincën e Balochistan.

Disa njerëz humbën jetën ndërsa punonin në një minierë qymyri, e cila u shemb për shkak të tërmetit.

Sipas autoriteteve lokale, numri i të vdekurve pritet të rritet. Ekipet e shpëtimit vazhdojnë të gërmojnë nëpër rrënoja në zonën e largët malore të Pakistanit.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti afrikan mbërrin në Europë, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid edhe në vendin tonë?×

Lajmi i fundit

John

Shqiptarë që presin me vite për shtetësi të Kosovës ose Shqipërisë