Tërmeti në Klos, sizmiologu Ormeni: Janë regjistruar rreth 90 pasgoditje! Në Tiranë s’ka vend për panik! U ndje fort sepse ishte i cekët

Tërmeti me magnitudë 4.7 të shkallës rihter me epiqendër në Klos, që u ndje jo pak edhe në disa qytete të vendit ka shkaktuar edhe panik tek qytetarët. Sizmiologu Rrapo Ormeni në një intervistë për Report Tv tha se janë ndjerë edhe 90 pasgoditje të tjera, 30 prej të cilave janë lokalizuar. Ormeni tha se një tërmet i tillë nuk shkakton dëme materiale, pavarësisht se lëkundja ndihet e fortë.

‘Gjatë këtyre orëve mbas 10 e 37 janë regjistruar rreth 90 pasgoditje nga të cilat janë lokalizuar 30 prej tyre nga të cilat kanë qenë deri më 3.3 magnituda. Një tërmet i tillë varet dhe nga epiqendra ose zona që e gjeneron atë ose magnituda e goditjes kryesore. Shoqërohet nga pasgoditje që mund të zgjasin për pak ditë. Edhe magnitudat e tyre vijnë duke u zvogëluar, por nuk ndodh që të arrihet magnituda e goditjes kryesore. Tërmeti ishte një tërmet i cekët kjo është arsyeja se pse është ndjerë. Janë tërmete që nuk shkaktojnë dëmtime. Është ndjerë rreth 5 ballë edhe në Tiranë për shkak të cektësisë së tërmetit. Kjo është zona e Klosit. Në këtë zonë historikisht kanë rënë tërmete. Tërmete që kanë arritur deri në 5.2 të shkallës rihter. Janë tërmete që shkaktojnë vetëm dëmtime në shtëpi të vjetra, ndihen fort por nuk shkaktojnë dëme. Në Tiranë nuk ka nevojë fare për panik. Njerëzit duhet të jenë mësuar se në jemi vend me aktivitet sizmik dhe këto janë tërmete normale pa dëme.’- u shpreh Ormeni.


Lajmi kryesor:

Tërmeti me epiqendër në Klos, 29 shtëpi të dëmtuara, 4 prej tyre në Tiranë! Banorët: E kaluam natën jashtë! Mblidhet shtabi i Emergjencave Civile


M.Q./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Listat e deputetëve të hapura në 2/3 dhe jo plotësisht, jeni dakord?×

Lajmi i fundit

Furrat e bukës, OSHEE apel subjekteve të deklarojnë kontratat dhe të aplikojnë për ndryshimin e tarifës 14 lek/kWh

Furrat e bukës, OSHEE apel subjekteve të deklarojnë kontratat dhe të aplikojnë për ndryshimin e tarifës 14 lek/kWh