Kryeministri i Pakistanit do të udhëtojë nesër në Turqi, dërgohen dy ekipe shpëtimi për të plagosurit nga tërmeti tragjik

Kryeministri i Pakistanit do të udhëtojë nesër në Turqi, dërgohen dy ekipe shpëtimi për të plagosurit nga tërmeti tragjik

Shehbaz Sharif

Kryeministri i Pakistanit Shehbaz Sharif do të udhëtojë në Ankara të mërkurën për të ofruar mbështetjen e tij pas tërmetit shkatërrues. Kryeministri Shehbaz Sharif të martën kërkoi solidaritet përmes mbështetjes materiale  dhe në kohë për njerëzimin e vuajtur' pasi Turqia dhe Siria u goditën nga tërmetet shkatërruese që vranë mbi 4,000 njerëz.

Pakistani ka dërguar gjithashtu dy ekipe kërkim-shpëtimi në Turqi.

Në llogarinë e tij zyrtare në Tëitter, kryeministri deklaroi se "24 orë pasi tërmeti shkatërrues goditi Turqinë dhe Sirinë, skenat e vdekjes dhe shkatërrimit janë fiksuar në  mendjen time. Të thyhet zemra të shohësh shkallën e madhe të tragjedisë njerëzore që po shpaloset”, shtoi ai.

 


Lajmi kryesor:

‘Eja të më shpëtosh’, nga rrënojat vijnë thirrjet për ndihmë! Mbi 7000 viktima! Qyteti sirian bombardohet pas tërmetit (VIDEO+FOTO)


F.D/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën

Rusia rrit mbrojtjen pranë Japonisë mes mosmarrëveshjeve të SHBA-së! Çështjet e ‘ngrira’ mes dy shteteve thellojnë krizën