Terrorizmi/Konferenca e OSCE në Romë, zvministrja Kuko: Ballkani rol vendimtar

Konferenca e OSCE kundër terrorizmit në Romë

Romë- Shqipëria ishte vendi i parë në rajon që në Konferencën vjetore të OSCE, mbi terrorizmin në Romë, pro zhvillimit të një strategjie të gjërë kundër radikalizmit të dhunshëm, dhe për të përballuar problemet me të cilat përballet vendi, gjë që ka të bëjë edhe me emigrimin e shqiptarëve drejt vendeve të huaja.

Zëvendësministrja e Brendshme, Romina Kuko ishte pjesëmarrëse në konferencën vjetore të OSCE mbi terrorizmin në Romë, dhe theksoi se Ballkani Perendimor luan një vendimtar në luftën kundër terrorizmit, të cilët janë një kërcënim serioz për vendet europiane.

Ekstremizmit të dhunshëm dhe pasojat, përhapja në mjedise me siguri të dobët, mungesa e besimit në autoritet dhe komunitetet ku ata ndihen të braktisur dhe nuk shohin asnjë shpresë për të ardhmen e tyre.

Për këtë qeveria qendrore në bashkëpunim me qeveritë lokale, shkollat, qytetarët dhe të rinjtë, për të zbatuar masat parandaluese, sepse ne e kuptojmë që ekstremizmi i dhunshëm është një rreth vicioz që duhet thyer.

Perispektiva e Shqipërisë për të hyrë në Europë tha Kuko, është një nxitje për vendin, për të vazhduar rrugën e rritjes dhe përmirësimit. Negociatat për hyrjen në Bashkimin Europian përfaqësojnë një mesazh të fortë bë sytë e popullit, të cilët do ta shikojnë të ardhmen me shpresë dhe do të preferojnë të qëndrojnë në Shqipëri, në vend që të emigrojnë.

Përmes negociatave do të përmirësojmë institucionet tona dhe do të bëhemi më solid, duke zhvilluar një kulturë më të mirë të punës. Ne do të përqendrohemi maksimalisht në këtë rrugë dhe kjo do të garantojë stabilitetin e vendit.

Romina Kuko, zëvendësministrja e Brendshme

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • patrioti: 21/05/2018 17:26

  Bravo Kinge!

  Përgjigju
  • Jimmy: 24/05/2018 01:32

   Asgje nuk Harrohet ;) (film shqiptar)

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që Basha e Berisha të garojnë me kandidatë të përbashkët në zgjedhjet e pjesshme vendore?×

Lajmi i fundit

John

Humbën jetën 45 shqiptarë nga Maqedonia e Veriut, mbyllen hetimet, shoferi fajtor për aksidentin në Bullgari! Prokurori: Humbi kontrollin nga shpejtësia e lartë