POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Thaçi telefonon Komisionerin Hahn, flasin për 'hapat e radhës të BE'-së për liberalizimin e vizave

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi dhe Komisioneri për Zgjerim të Bashkimit Evropian (BE), Johannes Hahn

Ndonëse kosovarët janë në pritje për lajmin se a do të ketë liberalizim të vizave këtë vit për ta, ende gjithçka mbetet e paqartë. Kosova vazhdon të jetë në pritje të raportit nga Komisioni Evropian (KE), me të cilin do të vlerësohet nëse vendi e ka plotësuar kushtin e fundit për liberalizim të vizave, atë të luftimit të krimit të organizuar dhe të korrupsionit.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka treguar se sot ka pasur një bisedë telefonike me Komisionerin për Zgjerim të Bashkimit Evropian (BE), Johannes Hahn. Ai në profilin e tij në Twitter ka shkruar se gjatë kësaj bisede janë diskutuar sipas tij, hapat e ardhshëm në procesin e vendimmarrjes së BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën.

Kam pasur një bisedë telefonike shumë të mirë me komisionarin Johannes Hahn për çështje të rëndësishme në marrëdhëniet BE-Kosovë, duke përfshirë hapat e ardhshëm në procesin e vendimmarrjes së BE-së për liberalizimin e vizave për Kosovën. E informova Komisionerin për gatishmërinë dhe shpresat tona për këtë moment të rëndësishëm.

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi

Ndryshe, pushteti në Kosovë tash e disa vite kanë deklaruar se vendi do ta marrë liberalizimin e vizave, gjë e cila nuk ka ndodhur. Madje, kryeministri Haradinaj, kur mori drejtimin e qeverisë, pati deklaruar se brenda 90 ditësh kosovarët do të udhëtojnë pa viza në zonën Shchengen.

Njëra nga kushtet kryesore për ta marrë liberalizimin e vizave ishte thënë nga zyrtarët e BE-së është kalimi i marrëveshjes se demarkacionit të kufirit të Kosovës me Malin e Zi, por që disa muaj pas këtij votimi ende nuk dihet se a do të ketë liberalizim të vizave këtë vit. Ministrja e Integrimeve Evropian, Dhurata Hoxha, javë më parë pati deklaruar se fundi i qershorit, dhe më së largu 11 korriku sipas saj, janë datat kur pritet që Komisioni Evropian ta japë rekomandimin për heqjen e vizave.

Komento

Komente

  • Karadakliu: 11/07/2018 14:43

    Ky eshte clirimtari i kesaj hapesire shqiptare,shpetimtari i saj vetem pak kohe para fanitjes. Ky eshte themeluesi dhe ndertuesi i shtetit te Kosoves,Ky eshte dnerkombetarizimi i çeshtjhes se Kosoves.Ky praktikisht e realisht eshte Lideri numer l dhe i pazendesuar dhe i pa kontestuar,perveç ziliqarve,naiveve e primitiveve spiun me zemer e vullnet te prishur anadollak prej bajraktari.

    Përgjigju