The Telegraph: Algoritmi sekret i Shqipërisë zbuloi talente të fshehura dhe i dërgoi në Euro24

The Telegraph: Algoritmi sekret i Shqipërisë zbuloi talente të fshehura dhe i dërgoi në Euro24

Sylvinho

Menjëherë pas emërimit të tij si trajner i ri i Shqipërisë në janar të vitit të kaluar, Sylvinho e kuptoi se kishte një problem. Ish-mbrojtësi i Arsenalit dhe Barcelonës kishte plane të mëdha për një qasje të re taktike, duke shfaqur anësorë emocionues në krahë, por ai thjesht nuk kishte lojtarë për të. Në krahun e djathtë, veçanërisht, opsionet e tij ishin pothuajse inekzistente.

Kanë qenë analistët shqiptarë, të drejtuar nga Alarico Rossi, ata që kanë dalë me një zgjidhje. Që nga viti 2017, ata kishin punuar në heshtje për një mjet që mund të transformonte fatin e ekipit kombëtar dhe të çlironte potencialin e konsiderueshëm futbollistik të kombit të tyre. Tani, me Sylvinhon në nevojë, ishte koha për të shfrytëzuar maksimalisht atë mjet.

Arma sekrete e Shqipërisë, Sylvinho mësoi shpejt, ishte një bazë të dhënash. Një listë e përpiluar me kujdes lojtarësh, e ndërtuar ndër vite dhe me mijëra orë punë, e cila përmbante detajet e futbollistëve në të gjithë botën që një ditë mund të përfaqësojnë Shqipërinë.

Harta ku kanë lindur lojtarët e Shqipërisë

Në atë moment, ju mund të tundoheni të pyesni: cila është puna e madhe? A nuk ka çdo kombëtare një sistem për gjurmimin e futbollistëve? Epo, po, por pak ekipe kombëtare veprojnë në rrethana kaq të jashtëzakonshme dhe sfiduese sa ato me të cilat përballet Shqipëria moderne. Kombet e tjera mund të kenë bazat e tyre të të dhënave, por ato baza të të dhënave nuk janë asgjë si kjo.

Merrni parasysh këtë: popullsia e Shqipërisë është rreth tre milionë, afërsisht e njëjtë me Uellsin. Por federata shqiptare beson se ka deri në nëntë milionë shqiptarë që jetojnë gjetkë në botë, si pjesë e diasporës së madhe të vendit. Sfida për Rossin ishte të gjente një mënyrë për të prekur atë diasporë, për të identifikuar talentin e emigruar të Shqipërisë dhe më pas për ta sjellë atë në shtëpi.

Gjashtë vjet pas fillimit të këtij projekti, baza e të dhënave nxori emrin e llojit të saktë të anësorit që dëshironte Sylvinho. Ai quhej Jasir Asani dhe luan për Gëangju FC në Korenë e Jugut. I lindur në Maqedoninë e Veriut nga prindër shqiptarë, Asani nuk kishte luajtur për asnjërën nga ekipet kombëtare dhe për këtë arsye kishte të drejtë për thirrje.

Jasir Asani

Përzgjedhja e tij e mëvonshme ishte një triumf – që kur u zgjodh për herë të parë, ai ka qenë një nga lojtarët më të rëndësishëm të Shqipërisë. “Baza e të dhënave që ne kemi është e paçmueshme”, tha Sylvinho, i cili asistohet nga ish-mbrojtësi i Manchester Cityt, Pablo Zabaleta. “[Pa të] ndoshta nuk do ta kishim gjetur Asanin.”

Brenda skuadrës së Sylvinhos për Euro24 e kësaj vere, Asani nuk i vetmi i lindur jashtë Shqipërisë. Armando Broja i Chelseat, i lindur në Slough nga prindër shqiptarë, është një shembull tjetër. Nga 26 lojtarët e Shqipërisë, vetëm tetë kanë lindur në vendin që do të përfaqësojnë Shqipërinë këtë verë.

Identifikimi dhe gjurmimi i lojtarëve me trashëgimi shqiptare ka dëshmuar që është një nga provat e mëdha të formacionit kombëtar, si dhe një nga sukseset e tyre të mëdha së fundmi. Janë bërë kërkime manuale nëpër listat e pafundme të futbollistëve në ligat anembanë botës, duke kërkuar prova të mbiemrit shqiptar. Për lojtarët me nëna shqiptare, që nuk mbajnë mbiemrin shqiptar, është edhe më sfiduese.

Armando Broja ka lindur në Angli nga prindër shqiptarë 

Pastaj ka çështje të pasaportave dhe vizave, dhe të konkurrencës. Lojtarët me kombësi të dyfishtë ose të trefishtë janë shpesh të kërkuar nga kombet e tjera dhe Shqipërisë i është dashur herë pas here të lëvizë shpejt dhe me vendosmëri për t'i bindur këta futbollistë të bashkohen me skuadrën e tyre kombëtare dhe jo me një tjetër.

Rossi, një italian, ka monitoruar në mënyrë efektive të gjithë botën e futbollit për të arritur këtë pikë. Skuadra e Shqipërisë në Gjermani është e ndërtuar me lojtarë nga liga në 12 vende të ndryshme dhe ata kanë gjurmuar lojtarë nga pothuajse 30 liga gjatë dy sezoneve të fundit. Këto përfshijnë Korenë e Jugut, Indinë, Shtetet e Bashkuara, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe divizionet e para dhe të dyta në të gjithë Evropën.

Kundërshtarët e tyre të parë, Italia, kanë zgjedhur në të kundërt 26 lojtarë në të cilën përfaqësohen vetëm tre liga. Detyra e monitorimit të lojtarëve është dukshëm më e vështirë për Shqipërinë, e cila ka burime të kufizuara financiare. Në të vërtetë, Rossi dhe analistët kanë krijuar dhe përsosur algoritmin e tyre, pa ndihmën e kompanive të të dhënave të mëdha apo inteligjencës artificiale.

Shqipëria është me të vërtetë skuadra ndërkombëtare më ndërkombëtare, gjë që shtron pyetje të pazakonta për stafin e tyre stërvitor. Jo të gjithë lojtarët flasin të njëjtën gjuhë, për shembull. Ata nuk janë rritur në të njëjtën kulturë futbolli.

Prandaj, në letër, do të kishte shumë arsye për të besuar se kjo qasje nuk do të funksiononte. Por ata kanë treguar se multikulturalizmi, dhe krenaria shqiptare në zemër, është një armë e fuqishme: Shqipëria përfundoi në krye të grupit të saj kualifikues për të arritur në Euron e dytë të historisë dhe ka humbur vetëm tre nga 13 ndeshjet e Sylvinhos në krye.

Sfida me të cilën përballen tani është ndoshta edhe më e frikshme sesa detyra për të gjurmuar futbollistët e panjohur të kualifikuar për Shqipërinë në të gjithë planetin. Pas takimit të së shtunës me Italinë, ata përballen në fazën e grupeve me Kroacinë dhe Spanjën. Ndeshjet vështirë se mund të jenë më të vështira, por Shqipëria, e ushqyer nga databaza e saj që ndryshon lojën dhe përzierja e tyre multikulturore, janë gati për atë që vjen më pas./ The Telegraph (Sam Dean)

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Hapësirat publike në plazhe, sipas jush janë:×

Lajmi i fundit

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë

Spahiu: Rama pazar me Greqinë, që lejoi Belerin nga burgu të udhëtoj jashtë