Thirrja e fortë dhe trishtuese e një infermieri në vijën e frontit kundër Covid: Jam i dëshpëruar, indiferenca e shumë njerëzve është zhgënjyese

Një postim nga një mjek në një spital të Napolit që lufton në vijën e parë me COVID, është bërë virale, ku pamja e tij e lodhur, e dëshpëruar nuk mund të mos vihet re edhe poshtë maskës që fsheh fytyrën  tij. I ulur në krevatin e spitalin dhe me duart e mbledhura para, mjeku, i identifikuar si Flavio De Cicco shkruan se lufta e tij më e madhe është me indiferencën e njerëzve dhe rritjen e numrit te rasteve pozitive duke thënë se gjithë ky egoizëm njerëzor është zhgënjyes. Një imazh i fuqishëm, një shkrepje të vetme portretizon tragjedinë e pandemisë dhe vështirësitë me të cilat përballen profesionistët e shëndetit çdo ditë.

Flavio De Cicco ndau një mesazh të gjatë dhe të dhimbshëm që sot është realiteti i ri i botës. Me një listë të situatave të vështira që mjekët kalojnë çdo ditë, De Cicco nuk e fsheh dekurajimin e tij për indiferencën dhe papërgjegjshmërinë e njerëzve.

“Është zhgënjyese të mos kesh idenë më të dobët kur kjo do të përfundojë. Është dëshpëruese të mos kujtohet pothuajse kur filloi. Numri i rasteve rritet vazhdimisht. Agresiviteti i këtyre varianteve është nënçmues. Ulja e moshës mesatare në fjalë është zhgënjyese. Është dëshpëruese që duhet t'i thuash një 26-vjeçari se gjithçka është në rregull, por që ai do të duhet të intubohet. Është dëshpëruese që duhet t’i thuash një babai me 2 fëmijë të moshës vetëm 40 vjeç se ai me siguri do të shohë të vegjlit e tij me një gungë në fyt para se të bjerë në gjumë. Është zhgënjyese të vazhdosh të shohësh njerëz që largohen nga ne. Indiferenca e vazhdueshme e shumë njerëzve është poshtëruese. Lodhja psikologjike me të cilën jam, personalisht, si shumë kolegë që jetojnë në këtë moment, është zhgënjyese. Unë jam i dëshpëruar ”, shkruan mjeku.

 

I.K./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Zgjedhjet e 25 prillit, kush nga liderët po bind më shumë Rama apo Basha?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Brenda qershorit në treg kartëmonedha 10 mijë lekë me figurën e Asdrenit dhe simbole të flamurit kombëtar