Tiranë, një vajzë fëmija i parë
i 100 vjetorit të Pavarësisë

Tiranë, një vajzë fëmija i parë<br />i 100 vjetorit të Pavarësisë
TIRANE- Rozalinda është fëmija i parë në ditën e 100 vjetorit të Pavarësisë së Shqipërisë. Ajo lindi në Spitalin Obstetrik Gjinekologjik "Mbretëresha Geraldina" në Tiranë, rreth orës 02.00 të mëngjesit të sotëm, nga një nënë nga Gjirokastra.

Në ditën e 100 vjetorit të Pavarësisë janë regjistruar dhe 9 lindje të tjera në këtë maternitet, një prej të cilave me trenjake.

Ministri i Shëndetësisë, Vangjel Tavo, vizitoi sot fëmijën e sapolindur, ku u shpreh se "ky fëmijë eshte shpresa e diteve qe do te vijne dhe arsyeja e te gjithe ne per te ndertuar nje vend sa me te denje per femijet tani. Qofte kjo jetë e re e një simbol i një fillimi te ri dhe me te ndritur per te gjithe shqiptaret".

Drejtori i maternitetit, Halim Kosova, siguroi se foshnjat dhe nënat gëzojne shendet te plote

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Laboratorë të teknologjisë së lartë! Manastirliu: 500 mijë euro investime për infrastrukturën e kërkimit shkencor në Universitetin e Mjekësisë

Laboratorë të teknologjisë së lartë! Manastirliu: 500 mijë euro investime për infrastrukturën e kërkimit shkencor në Universitetin e Mjekësisë