Tjetër formular për punonjësit e policisë së shtetit: Vetëdeklarim për kontakte apo favore nga krimi i organizuar

Tjetër formular për punonjësit e policisë së shtetit: Vetëdeklarim për kontakte apo favore nga krimi i organizuar

Drejtoria e Përgjithshme e Policisë

Punonjësit e policisë së shtetit do të duhen të plotësojnë një tjetër formular në kuadër të lidhjeve apo kontakteve me krimin e organizuar. Më parë punonjësit e policisë iu nënshtruan plotësimit të një formulari në lidhje me përdorimin e aplikacionit Sky Ecc.

Tashmë do të plotësohet formulari  ku përveç pyetjeve gjeneraliste, do të ketë edhe pyetje nëse punonjësit e policisë kanë pasur kontakte me krimin e organizuar, kontakte të çfarëdollojshme, qoftë edhe komunikime elektronike.

Nga ana tjetër ka edhe pyetje nëse punonjësi i policisë ka pranuar apo shkëmbyer para, favore, dhurata ose pasur me persona të përfshirë në krimin e organizuar.

Policia e shtetit, ashtu siç është deklaruar edhe nga ministri i Brendshëm Taulant Balla është në një proces vetëpastrimi, ku një aspekt i kësaj është edhe plotësimi i këtij formulari që është i dyti pas atij nëse punonjësi i policisë ka përdorur aplikacionin e shumëpërdorur nga krimi, Sky Ecc.

Nisma vjen edhe pas hetimeve të SPAK apo operacioneve policore ku nxori në pah shumë drejtor policie të përfshirë në krimin e organizuar.

Pyetjet në formularin e vetëdeklarimit “Mbi verifikimin e integritetit të punonjësve të strukturave në Policinë e Shtetit”:

1)            A jeni dënuar me vendim të formës së prerë nga autoritetet gjyqësore shqiptare ose të huaja ?

2)            A keni kryer shkelje sigurie, a keni shkelur rregullat e sigurisë së informacionit të klasifikuar, a keni tentuar dhe keni arritur të kryeni aktivitet të paautorizuar në sistemet e komunikimit të informacionit të klasifikuar ?

3)            A keni në hetim ose gjykim nga autoritetet shqiptare ose të huaja, për vepra penale ?

4)            A keni qenë i ndaluar ose arrestuar nga organet ligjzbatuese shqiptare ose të huaja, për vepra penale ?

5)            A është caktuar ndaj jush ndonjëherë masë shtrënguese e sigurisë personale ?

6)            A është lëshuar ndaj jush urdhër kërkimi kombëtar ose ndërkombëtar për vepra penale ?

7)            A keni pasur kontakte të papërshtatshme, komunikime elektronike, ose çfarëdolloj mënyre tjetër takimi apo komunikimi të qëllimshëm, me persona të përfshirë në krim të organizuar?

8)            A keni pranuar apo shkëmbyer para, favore, dhurata ose pasuri me persona të përfshirë në krim të organizuar ?

G.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 10/06/2024 02:05

  /BENI/,njelloj do te digjen,edhe po e pranuan edhe po te thone /jo/,vetem se po thane /jo/ dhe vertetohet e kunderta,akuzes se pare si bashkepunetor,apo mik/i favorizuar i krimineleve do t'i shtohet dhe fallsifikim formularesh e mashtrim.Eshte thjesht ceshtje kohe.

  Përgjigju
  • Ilda: 12/06/2024 21:33

   Iris, nuk ka rendesi nese do ti shtohet edhe nje akuze e re, akuzes per lidhje me krimin e organizuar. Denimet bashkohen, nuk shtohen. Keshtu qe nuk ka rendesi fare. Krimi eshte bere njësh me ne, nuk c'behemi dot më ne.

 • Visi: 09/06/2024 20:36

  Problemi i pare eshte qe eshte kopje e shemtuar e atyre te DSIK, kjo e fundit te marra nga SHISH. Zbatohet per pajisje me certifikate sigurie per njohje me info "sekret shteteror" ne RSH. Problemi i dyte eshte nese, fjala bie, Edi Rama do aplikonte per pune ose ishte pjese e policise. Si do pergjigjej ai ketyre pyetjeve???!!!

  Përgjigju
 • Beni: 09/06/2024 18:01

  Sa idiota jeni, sikur do thote njeri " po " Te gjithe jo do thone Pavarsisht se jane 80 % te implikuar ne cdo trafik Dhe banda kriminale dhe informator e shofera bodyguard

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Bregdeti i tejmbushur/ Mbi 250 mijë pushues nga Gjiri i Lalëzit në Golem, shqiptarët e Kosovës besnikë të Shëngjinit! Velipoja e prenotuar deri në shtator

Bregdeti i tejmbushur/ Mbi 250 mijë pushues nga Gjiri i Lalëzit në Golem, shqiptarët e Kosovës besnikë të Shëngjinit! Velipoja e prenotuar deri në shtator