Tjetër tërmet trondit Kretën, nga dje janë shënuar 40 lëkundje

Të tjera lëkundje tërmetesh janë ndjerë në Kretën, pas tërmetit të një dite më parë.

Në orët e para të mëngjesit të sotëm është shënuar dhe lëkundja e dytë më e fuqishme. Tërmeti u regjistrua në Heraklion dhe ishte me magniturdë 5.3 të shkallës Rihter.

Epiqendra e tërmetit ishte Arkalochori, ku dje u regjistrua tërmeti me magnitudë 5.8.

Ai kishte një thellësi prej 13.9 km dhe një epiqendër prej 22 km në Heraklion, Kretë. Ndërkohë që janë shënuar më shumë se 40 tërmete të tjera, paslëkundje të tërmetit të një dite më parë.

 

M.Q./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A jeni dakord me rekomandimin e Komitetit të Imunizimit për dozë të tretë vaksine për mbi 60 vjeçarët?

Komento

Komente

  • Nrroni!: 28/09/2021 13:00

    Ne fakt termetet jane ne nje fare menyre edhe pastrues e seleksionues natyror te te gjitha ndertimeve pa cilesi e projekte, pa inxhinjeri e materiale ndertimi solide e te forta. Ndertime te vjetra e qe mezi mbahen ne kembe... Ato jane nje aparat shkundes e rinovues, nje si lloj katarsis e rigjeneruesi. Me kujtohen shume termete qe kane rene gjate kohrave, e po rendis pak prej tyre, si nje ne Turqi, qe po te shikoje vidiot e shfaqura ne TV, do te vereje shtepija te shkaterruara komplet, ne mes te te tjerave te paprekura fare, po fare, qe shkelqenin e rrezatonin... Po keshtu edhe ne Japoni, ku shihje rrenime e tulla e llaç e kartona e plot pislleqe, ne mes te ndertesave te tjera te pa prekura e te pa cenuara asfare... Po keshtu edhe ne Arnaudistan, ku mund te shihje ne Durres e ne plazh, rrenojat e godinave rrafsh me token, ne mes te te tjerave qe dukeshin fare te reja, sikur sapo ishin inaguruar?!!..... Termetet jane shkundje e shuplaka qe i behen shoqerise njerezore, duke i bertitur mu ne fytyre: Hej o dykembesha, nderroni rruge e silluni me mire me natyren, shoqerine e me veten. Kjo rruge qe po beni e qe fatkeqesisht keni zgjedhur, do t'ju çoje pa dyshim ne rrenim, mizerje e ne fundin e pashmangshem. Ndrroni Menyren e Jeteses e Te Te Menduarit e Te Te Kuptuarit e Te Te Besuarit e Te Te Gjithshkaje, Sa Nuk Do Te Jete Teper, Teper Vone!

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Doza e tretë dhe vaksinimi i fëmijëve mbi 16 vjeç, nesër mblidhet Komiteti Ekspertëve! Ministria e Shëndetësie: Çdo vaksinë në territorin tonë e certifikuar