Tjetër sulm në xhami, këtë herë në Birmingham/ Vetëm dëme materiale

Vendodhja e 5 xhamive

Duket sikur promblemet për myslimaët nuk mbyllëm me ngjarjen e Zelandës së Re ku mbetën të vdekur 50 besimtarë gjatë një sumi me armë zjarri në dy xhami.

Një tjetër sulm ndaj xhamive është rregjistruar në Birmingham ku 5 xhami janë sulmuar me mjete të forta. 

Nga sulmet nuk raportohet të ketë dëme në njerëz por vetëm materiale. Sipas Daily Mail, oficeret e Policisë kundër terrorizmit janë duke i hetuar sulmet të cilat ndodhën në xhamitë që ndodhen në rrugët Albert, Bichfield, Slade, Brodëay dhe Wittonnë qytetin e Birmingham. 

Një nga imamët e njërës prej xhamive, të asaj që ndodhet në Witton u shpreh se sui ka ndodhur pak para mesnatës rreth orës 1:30.

Autoritetet kanë shtuar masat në këto zona për të prandaluar ndonjë sulm të mundshëm. Policia po punon për ti identifikuar personat e përfshirë në këto sulme

Al.Çe/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Amianti i groposur në Vlorë/ A besoni se Shqipëria është kthyer në 'varr' për mbetjet toksike që vijnë nga jashtë?

Komento