Trafik ilegal barnash mjekësore, korrupsion dhe falsifikim dokumentesh, goditet banda italo-shqiptare në Milano

Trafik ilegal barnash mjekësore, korrupsion dhe falsifikim dokumentesh, goditet banda italo-shqiptare në Milano

Materialet e sekuestruara nga policia italiane

Është finalizuar me sukses një operacion i Karabinierëve në bashkëpunim me policinë shqiptare për të goditur një bandë italo-shqiptare që merreshin me mashtrime, trafik të paligjshëm barnash mjekësorë, disa prej të cilave të konsideruara dhe lëndë narkotike si dhe korrupsion.

Ata do të akuzohen për mashtrim, favorizim emigracioni klandestin, trafik ilegal barnash mjekësore, korrupsion si dhe për falsifikim dokumentesh.

Në të njëjtën kohë, po zbatohet një dekret për sekuestrimin parandalues me qëllim konfiskimin. Eurojust ka ngritur një Ekip të Përbashkët Hetimor (Sic), si në territorin italian, në provincat e Milanos, Kremones dhe Monzas, Brianzas dhe në Shqipëri.

Vitet e fundit është rritur bashkëpunimi mes Policisë shqiptare dhe asaj italiane për kapjen e bandave italo-shqiptare që operojnë në Itali kryesisht në zonën e Milanos.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si e vlerësoni vendimin e Partisë Socialiste evropiane për të përjashtuar Ilir Metën nga Kongresi pas aleancës me Berishën?×

Lajmi i fundit

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore

Komuniteti Politik Europian, Rama nga Praga: Të bashkuarit, rruga e vetme për të kaluar këtë periudhë krize! Europa në prag të një lufte të mundshme të Tretë Botërore