Trageti ‘Costa Fortuna’ i bllokuar në Phuket me 282 italianë: dyshohet për 64 të infektuar. Kaliforni, ndalohet trageti ‘Grand Princess’

Trageti ‘Costa Fortuna’ i bllokuar në Phuket me 282 italianë: dyshohet për 64 të infektuar. Kaliforni, ndalohet trageti ‘Grand Princess’

Trageti ‘Grand Princess’, me mbi dy mijë pasagjerë në bord po mbahet jashtë bregdetit të San Franciskos, në Kaliforni pasi dyshohet se ka persona të infektuar nga koronavirusi.

Zyrtarët e shëndetësisë pritet të shpallin sot rezultatet e testeve të rreth 100 pasagjerëve dhe anëtarëve të ekuipazhit, përfshirë 21 që kanë shfaqur simptoma.

Dyshimet e personelit mjekësor u shfaqën pas vdekjes së një pasagjeri 71 vjeç i cili kishte udhëtuar me tragetin e bllokuar prej datës 11 deri 21 shkurt.

Kalifornia deri më tani ka së paku 54 nga më shumë se 200 raste të konfirmuara në Shtetet e Bashkuara.

Anija ‘Costa Fortuna’ bllokohet përpara brigjeve të Phuket

Një tjetër traget është bllokuar dy milje detare larg nga porti Patong në Phuket.

Mediat lokale raportojnë se në bord ka të paktën 282 italianë nga 1.631 pasagjerë dhe 984 anëtarë të ekuipazhit.

Autoritetet dyshojnë se ka raste të koronavirusit, por deri tani nuk ka konfirmime dhe kapiteni i anijes ka mohuar çdo formë të infektimit. Në bord ka gjithashtu tre kinezë, dy nga Singapori, 151 shtetas francezë dhe 230 gjermanë. Informacioni fillestar zyrtar i dhënë nga ‘The Phuket Neës’  raportoi se 64 italianë janë testuar pozitivë ndaj virusit.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi/ 197 të vdekur në Itali, mosha mesatare e viktimave 81 vjeç. Presidenti Mattarella mesazh popullit. OBSH: Virusi nuk mund të bllokohet më


  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori

VIDEO/ Në Tiranë festojnë eleminimin e Serbisë nga Botërori