Trageti 'Diamond Princess', 88 raste të reja të infektuar nga koronavirusi i Wuhan

Në tragetin 'Diamond Princess', i bllokuar në karantinë në Yokohama, në Japoni janë konstatuar pozitiv në testet e kryera për virusin e Wuhan 88 raste të reja, për një total prej 542 personash të infektuar.  

Deri tani numri i personave që i janë nështruar analizave është 681 ndërsa numri i përgjithshëm i pasagjerëve në bordin e tragetit është rreth 3700.

Trembëdhjetë qytetarë amerikanë që u konsideruan të jenë "në rrezik të lartë" infektimi nga koronavirusi i ri, të cilët ishin në bordin e 'Diamond Princess', u transportuan në një strukturë të specializuar në Universitetin e Nebraska.

Ata ishin pjesë e 338 amerikanëve të evakuuar nga trageti i bllokuar dhe u riatdhesuan me aeroplan në Shtetet e Bashkuara.

Gjithashtu dje janë evakuuar nga karantina lundruese edhe 22 qytetarë italianë.


Lajmi kryesor:

Koronavirusi i Wuhan vazhdon të vrasë, 98 viktima në 24 orë, Studimi: Të moshuarit dhe të sëmurët 'objektiv' i sulmeve (VIDEO)


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A ju ka ndihmuar bashkia në zonën ku jetoni për të përballuar emergjencën e krijuar nga koronavirusi?