Tragjedi në Indi, përplasen 2 trena, 288 viktima e rreth 850 të plagosur (VIDEO+FOTO)

288 persona raportohet se kanë humbur jetën e rreth 850 të tjerë janë plagosur nga një përplasje e trenave në shtetin lindor të Indisë, thonë zyrtarët.

Më shumë se 200 ambulanca u dërguan në vendngjarje në Balasore, tha kryesekretari i Odisha, Pradeep Jena.

Sipas të dhënave një tren pasagjerësh mendohet se ka dalë nga shinat dhe u përplas me një tren tjetër. Zyrtarët thonë se numri i të vdekurve pritet të rritet më tej.

Kryeministri indian Narendra Modi tha se ai ishte i shqetësuar nga incidenti dhe mendimet e tij ishin me familjet e viktimave.

"Operacionet e shpëtimit janë duke u zhvilluar në vendin e fatkeqësisë dhe e gjithë ndihma e mundshme po u jepet të prekurve," shkroi ai në Twitter.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 12:14
Përplasja e trenave në Indi, rrëfimi i të mbijetuarit: U bllokova dhe u shpëtova pas gjysmë ore nga banorët

Mukesh Pandit, i mbijetuari nga ngjarja tronditëse në Indi.

Përplasja e dy trena pasagjerësh dhe një treni mallrash në Indi, ka shkaktuar një tragjedi, ku 288 persona raportohet se kanë humbur jetën e rreth 850 të tjerë janë plagosur.

Girija Shankar Rath, banor i zonës ku ndodhi tragjedia ishte dëshmitar i përplasjes së frikshme

“Treni ku unë ndodhesha nuk po lëvizte nga vendi, pasi nga përplasja me trenin e mallrave doli nga shinat. Kishte kaos. Treni që vinte nga ana tjetër ishte Shalimar Express. Ai goditi Coromandel Express nga prapa. U dëgjua një zë i fortë. Rreth e rrotull kishte tym. Ishte kaotike dhe njerëzit vraponin në të gjitha drejtimet. Isha afër shinave dhe vendosa të vrapoja në vendngjarje. Filluam të nxjerrim disa nga pasagjerët e bllokuar. Ne arritëm të nxjerrim disa nga të mbijetuarit dhe disa trupa gjithashtu. Kishte aq shumë të plagosur, sa nuk dinim si t'i nxirrnim. U bë pak më e lehtë pasi punëtorët e shpëtimit arritën. Kjo punë vazhdoi pothuajse gjatë gjithë natës. Unë jam ende i shokuar dhe i tronditur nga ngjarja”, u shpreh dëshmirati që pa ngjarjen.

Nga përplasja e fuqishme mes 3 trenave, një i mbijetuar mes shumë të tjerëve të plagosur ka rrëfyer momentet e kaosit dhe panikut që përfshinë pasagjerët që po udhëtonin në tren.

Mukesh Pandit, i mbijetuari nga ngjarja tronditëse rrëfeu çdo ndjenjë që përjetoi nga përplasja e trenave.

“Isha në tren kur ndjemë një goditje të lehtë dhe treni doli nga shinat.U dëgjua një zhurmë e madhe dhe treni u përmbys. Unë u bllokova dhe u shpëtova pas gjysmë ore nga banorët vendas. Të gjitha gjërat tona ishin të shpërndara jashtë. Nuk gjeta asnjë prej tyre. Dola dhe u ula në tokë. Katër pasagjerë që udhëtonin nga fshati im kanë shpëtuar, por shumë njerëz janë të lënduar. Shumë njerëz vdiqën në autobusin me të cilin po udhëtoja. Ata që u plagosën rëndë u sollën në spital”, u shpreh pasagjeri që po udhëtonte në një nga trenat që u përplasën në Indi.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush, a duhet që KFOR të marrë në kontroll veriun e Kosovës?×

Lajmi i fundit

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren

Luajnë kundër kampionëve në Korçë, Ivan Gvozdenovic: Skënderbeu kërkon fitoren