Tragjedia në Tetovë, këngëtarja e njohur, Fitnete Tuda e revoltuar: Spitalet janë në gjendje të mjerueshme, në komunat me shumicë shqiptare mungojnë investimet

Këngëtarja Fitnete Tuda

E revoltuar ka reaguar këngëtarja e njohur shqiptare nga Struga, Fitnete Tuda, në lidhje me tragjedinë në Tetovë, ku zjarri në spitalin COVID i mori jetën 14 personave. Me një postim, ajo shkruan se spitalet janë në gjendje të mjerueshme, pa infrastrukturë. Po ashtu ajo shtoi se në Komunat me shumicë shqiptare, investimet mungojnë dhe për këtë fajësoi faktorin politik shqiptar.

“Është një papërgjegjësi totale, spitalet janë në gjendje të mjerueshme! Kjo vlen për komunat shqiptare, po flas këtu për Strugën prej nga vi, ku nuk është investuar asgjë as nga niveli qendror as ai i komunal! Infrastruktura, spitalet, ndërtesat e vjetra jashtë çdo standardi! Një spital i ngjashëm për Covid, si ai që u dogj në Tetovë është improvizuar edhe në Strugë! Ministri shëndetësisë Filipçe, para disa ditësh paska deklaruar se spitalet e tilla janë zgjidhje sepse kushtojnë më lirë! Përgjegjës është edhe faktori politik shqiptar që i ka sjellë në këtë gjendje komunat me shumicë shqiptare në Maqedoni”, shkruan ajo.


Lajmi kryesor:

Zjarri shkrumbon spitalin COVID, humbin jetën 12 pacientë dhe 2 familjarë! U konstatuan gabime gjatë ndërtimit të godinës! Maqedonia e Veriut shpall 3 ditë zie


J.SH./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kush fiton më shumë bashki në zgjedhjet e pjesshme vendore Basha apo Berisha?×

Lajmi i fundit

John

Zgjedhjet në 6 bashki, Braho: Nën logon e partisë garojnë ato që zgjedh kryetari, në PD vijon të jetë Basha! Beqiri: Meta u takua me Ballën për datën, e kamufloi për t'i bërë qefin Berishës