Tre astronaut u kthyen në Tokë pas 6 muajsh, një grua për herë të parë pjesë e ekipit

Tre astronaut u kthyen në Tokë pas 6 muajsh, një grua për herë të parë pjesë e ekipit

Grupi i astronautëve

Tre astronaut kinezë janë kthyer në Tokë pasi kanë përfunduar misionin e tyre prej gjashtë muajsh në stacionin hapësinor të Kinës. Për herë të parë në ekipin e tyre ka qenë një grua. 

Misioni i tyre hapësinor u zhvilluar për të kontrolluar fazën përfundimtare të ndërtimit të stacionit hapësinor të quajtur Tiangong. Ata kanë qenë pjese e këtij misioni 6-mujor, që më 5 qershor deri në përfundimin e tij në nëntor. Agjencia hapësinore e ka thënë se ky ishte një mision i suksesshëm për skuadrën hapësinore kineze, duke folur me superlativa për të.

Komandanti Chen Dong dhe kolegët e skuadrës Liu Yang dhe Cai Xuzhe treguan për mediat kineze përjetimet e tyre në këtë mision dhe thanë se janë ndjerë mirë pas uljes në Tokë.

Stafi në vendin e uljes nxori ekuipazhin nga kapsula e daljes, e cila u ul pak pas orës 20:00 me orën lokale, rreth nëntë orë pasi u shkarkua nga stacioni hapësinor.

Për herë të parë, pjesë e këtij ekuipazhi ishte një grua.

Zonja Yang, astronautja e parë femër e Kinës, tha se ajo kishte një kujtim të paharrueshëm në stacionin hapësinor dhe “është e emocionuar për t’u kthyer në atdhe”, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve Xinhua.

Ndërsa ishin në hapësirë, tre astronautët mbikëqyrën mbërritjen e moduleve të dytë dhe të tretë për Tiangong dhe kryen tre shëtitje në hapësirë ​​për të kontrolluar dhe testuar objektet e reja. Një ekuipazh i ri prej tre astronautësh kinezë mbërriti në stacionin hapësinor për të bërë dorëzimin e parë të ekuipazhit në orbitë të mërkurën.

Sipas Agjencisë Hapësinore të Kinës, ekuipazhi i ri u ngrit në anijen kozmike Shenzhou-15 nga qendra e nisjes satelitore Jiuquan në shkretëtirën Gobi në Kinën veriperëndimore.

Kina është vetëm vendi i tretë në histori që ka vendosur të dy astronautët në hapësirë ​​dhe që ka ndërtuar një stacion hapësinor, pas Bashkimit Sovjetik dhe SHBA-së.

Stacioni hapësinor Tiangong, ose “Pallati Qiellor”, është stacioni i ri hapësinor i përhershëm i Kinës. Vendi ka nisur më parë dy stacione hapësinore provë të përkohshme, të quajtura Tiangong-1 dhe Tiangong-2

F.D/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’