Tre 'dezertuan' nga partia/ 103 demokratë nga lista vijuese heqin dorë nga mandati

Lefter Maliqi

Deri tani tre kandidatë  nga listat e PD-së kanë pranuar që të marrin mandatin e deputetit, ndërkohë që sot 103 kandidatë nga listat e tjera vijuese dorëzuan në KQZ formularët për të refuzuar marrjen e mandatit të deputetit.

Megjithatë, pavarësisht këtij vendimi të kandidatëve të listës vijuese, vetëm kur KQZ-ja të thërrasë emrat e kandidatëve dhe nëse brenda 10 ditëve nuk dorëzojnë formularin e vetëdeklarimit, mandati quhet zyrtarisht i refuzuar.

Deri tani Lefter Maliqi, Majlinda Halilaj dhe Ligoraq Karamelo nga listat e PD-së kanë pranuar që të marrin mandatin. Nga LSI-ja sot u betuan katër deputetë të rinj, ndërsa nga lista vijuese sot kanë pranuar mandatin edhe tre të tjerë.

  • Sondazhi i ditës:

    Rihapet çështja Gërdeci, a mendoni se do të bëhet drejtësi për këtë tragjedi?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Osmani takon kryeministrin holandez: Kosova i ka plotësuar kushtet për liberalizimin e vizave, Serbia po prodhon tensione të panevojshme në rajon