Trump takohet me kryeministrin hungarez: Orban, shpirti im binjak (VIDEO)

Presidenti amerikan Donald Trump është takuar me kryeministrin Viktor Orban - vizita e parë në Shtëpinë e Bardhë e kryeministrit hungarez, i cili ka nxitur mjaft polemika, që kur u rikthye në pushtet në vitin 2010.

Victor Orban, kryeministër i Hungarisë në vitet 1998-2002 dhe përsëri që nga viti 2010, është kritikuar nga Bashkimi Evropian, anëtar i të cilit është Hungaria, për shkelje të të drejtave të njeriut dhe demokracisë në vendin e tij.

Duke folur në Shtëpinë e Bardhë, presidenti Trump përshëndeti politikat e emigracionit dhe vijën e ashpër të kryeministrit hungarez, duke thënë se Orban ka "bërë gjënë e duhur" mbi imigracionin.

"Ai është ... ndoshta, si unë, pak i diskutueshëm, por është në rregull," tha Trump.

I ulur pranë presidentit Trump, Orban u tha gazetarëve se Hungaria është "krenare të qëndrojë në krah me Shtetet e Bashkuara në luftën kundër imigracionit të paligjshëm"./Përgatiti Ilir Çuçi

B.K./b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet ta legalizojë Shqipëria kanabisin për qëllime mjekësore?×

Lajmi i fundit

John

Protestuan kundër vaksinimit të detyrueshëm, 150 të arrestuar në Berlin