‘Ua bëjmë kokën vrima-vrima’, plani i bosit shqiptar të drogës në Itali, Elvis Demçe ëndërronte të bëhej si Eskobari duke ekzekutuar policë dhe gjyqtarë: Po na bezdisin, t’ua hedhim trutë në erë

Kreu i një bande shqiptare shumë të rrezikshme në Romë, të shpërndarjes së drogës, Elvis Demçe, i arrestuar në janar të 2022, në Itali, planifikonte që të vriste disa policë, shefin e tyre dhe dy gjyqtarë, që për të ishin kthyer tashmë në një rrezik, pasi po hetonin aktivitetin e tij kriminal. Kjo u zbardh nga përgjimet e kryera nga Europol.

Narkotrafikanti shqiptar, kishte mbledhur foto, emrat dhe madje kishte gjurmuar efektivët që po hetonin për të shkatërruar klanin e tij. Demçe synonte që të vriste edhe dy gjyqtarë në Romë, ndërsa në përgjime koka e bandës kriminale e krahason veten edhe me Pablo Escobar, bosi më i madh i drogës në Amerikën Latine.

Grupi i Elvis Deçes gjeti emrat e policëve që po hetonin biznesin e tij dhe përmes fotove në rrjetet sociale ato identifikuan fytyrat e efektivëve.

‘Nëse dikush ua di shtëpinë, t’i presim atje nën banesë dhe t’i terrorizojmë’- thuhet në përgjime. Demçe, i cili ishte në krye të një bande të pamëshirshme që dëshironte të merrte nën kontroll tregun e drogës midis Prenestinos, bregdetit Pontine, Castelli Romani dhe Velletri, kërkonte më shumë. Ai dëshironte që të vriste edhe shefin e policisë. ‘Duhet ta vrasim, nuk kemi zgjidhje tjetër’- shprehej ai. Por plani i tij dështoi, pasi u arrestua janarin e kaluar.

Europol përgjoi qindra telefonata mes të cilave ishin edhe bisedat e Demçes, i cili shprehej i gatshëm që të eliminonte edhe gjyqtarët Francesco dhe Giuseppe Cascini.

Elvis Demçe, kishte vendosur se ishte e nevojshme që të vriste një oficer policie, i cili e ‘bezdiste’.

‘Nëse e gjeni, hidhjani trutë në erë’- urdhëron ai. Tashmë bisedat e bandës janë në dorën e gjyqtarëve.

Edhe në përgjimet që datojnë në qershor të vitit 2020, kur të dyshuarit janë nervozë, pasi kanë gjetur gjëra të dyshimta në makinat e tyre, ato mendojnë se pas hetimeve qëndron veçanërisht një polic.

‘Më ndjek prej kohësh, duhet të kesh shumë kujdes’- i thotë një nga anëtarët e bandës- Demçes.

Dhe koka i bandës i përgjigjet: Por nëse ai na ndjek, ne duhet ta vrasim nuk kemi zgjidhje tjetër, thjesht duhet ta ekzekutojmë. Një plumb në kokë dhe e heqim qafe... sepse nuk ka zgjidhje tjetër’- thotë ai.

Fjalët e Demçes nuk kalojnë pa u dëgjuar. ‘Vëlla ata janë ‘gay’’- i thanë anëtarët e bandës, Elvis Demçes, duke ju referuar hetuesve, dhe ku i dërgojnë foto, dhe kur përshkruajnë agjentët e krimit dhe mënyrën e tyre të jetesës’

‘Vëlla, ai ka 10 shtëpi, nuk e arrin dot askund. Ai nuk u beson as policëve’. Por Demçe nuk tërhiqet dhe sërish këmbëngul: Prisnin sa t’i bëj kurthin e fundit, e shihni çfarë do t’i bëj. Do e lë të vdekur në mes të rrugës dhe do t’ja bën kokën vrima-vrima.’- thuhet në përgjimet e Demçes.

Kercenimi i bandes shqiptare

 

Dy gjyqtaret e kercenuar Francesco dhe Giuseppe Cascini

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Viti i Pyjeve/Nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane 

Viti i Pyjeve/Nis projekti i ri për menaxhimin e zjarreve me mbështetje nga qeveria zvicerane