Turneu i veteranëve bën bashkë ekipet shqiptare dhe greke në Korçë! Ikonat e futbollit: Kënaqësi të riktheheshim në fushë

Në kohë jo fort të mira futbolli ka shërbyer gjithmonë për të bërë bashkë njerëzit. Ky ishte edhe rasti i turneut të veteranëve, që u organizua në Korçë dhe ku përveç dy ekipeve shqiptare si Skënderbeu dhe Elbasani, mori pjesë edhe Kosturi i Greqisë.

Në sfidën e parë mes Skënderbeut dhe Elbasanit korçarët ia dolën të fitonin me penallti, ndërsa në finale Kosturi u mposht 2-0. Për rrjedhojë Skënderbeu fitoi edicionin e parë të një turneu shumë të veçantë, që riktheu në fushën e lojës emra që kanë bërë historinë.

“Edhe emocion edhe kenaqësi për faktin se takuam shokët e vjetër. Miqtë e mi korçar. Duke filluar nga Gjergji Ballshi të cilën e kam patur idhull. Kur e pashë në fushë ishte kënaqësi”, tha Muharrem Dosti, ish-futbollist i Elbasanit.

“E para është kënaqësi. Kujtojmë rininë sepse ishte një aktivitet shumë i bukur që e prita me padurim. Me thënë të drejtën jam shumë i gëzuar që mora pjesë në këtë eviniment”, tha Ilia Tërpo, ish-futbollist i Skënderbeut

“Për mua është kënaqësi, bukur, që kthehem luaj në shtëpinë tonë, në stadiumin tonë. Kemi kujtime të bukura. Ishim me shokë të ekipit dhe miq”, tha Bledi Shkëmbi, ish-futbollist i Skënderbeut.

 “Besoj është hera e parë që marrim pjesë në këto evenimente. Më filluan emocionet sikur të isha 20 vjeç. Futbolli nuk hiqet kurrë, gjaku është gjak. Sado që e kemi lënë, kemi hequr dorë, futbolli është brenda në gjak dhe nuk largohet”, tha Kastriot Peqini, ish-futbollist i Elbasanit.

Në këtë organizim jo vetëm fituesit por të gjithë pjesëmarrësit morën nga një kupë, si për të treguar se rezultati sportiv ishte në plan të dytë.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tashegimia: 08/06/2023 18:14

    Kto jane pune te prefektit korçar sllavo çopan joliç

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Konflikti në Nagorno-Karabakh, 20 viktima dhe qindra të plagosur pas shpërthimit në depo karburanti

Konflikti në Nagorno-Karabakh, 20 viktima dhe qindra të plagosur pas shpërthimit në depo karburanti