Turqia, 11 ditë në përballje me zjarret, 13 vatra ende aktive në 5 provinca

Prej më shumë se 11 ditësh vazhdon lufta e Turqisë me zjarret, të clat kanë lënë të pastregë mijëra familje, kanë djegur mijëra banesë dhe hektarë pyje.

Nga e mërkura e javës së kaluar janë ndezur 222 vatra zjarri në 47 provinca, 209  nga të cilat janë vënë  nën kontroll.

Ministri i Bujqësisë dhe Pyjeve, Bekir Pakdemirli në një postim në Twitter ka shkruar: “Heronjtë e pyllit vazhdojnë me një vetëmohim të madh përpjekjet për të vënë nën kontroll 13 zjarre në 5 provinca. Në 10 ditët e fundit janë vënë nën kontroll 209 zjarre në pyje në 47 provinca të vendit.”

8 nga vatrat e zjarrit janë ende active në Muğla, 2 në Aydın dhe nga 1 në Burdur, Isparta dhe Karabük.

Në operacionet e shuarjes së zjarrev e janë përfshirë 18 avionë amfibë, 850 zjarrfikëse dhe autobote uji, 57 helikopterë, 150 ekskavatorë, 9 dronë dhe 5.250 punonjës të shërbimeve të specializuara.

Në Turqi, autoritetet evakuuan të premten banorët në gjashtë lagje pranë Mugla, Milas.  Gjatë ditës gjithashtu u evakuuan edhe banorët e dy lagjeve të tjera si masë paraprake, pasi një zjarr tjetër u përhap nga rajoni i Yatagan, në Mugla, në skaj të provincës fqinje të Aydin, më në veri.

Të paktën 36,000 njerëz u evakuuan në provincën Mugla, thanë zyrtarët. Përhapja e zjarreve pranë vendpushimit turistik të Marmaris, gjithashtu në Mugla, u vu në kontroll të  enjten, ndërsa të premten pasdite u vunë në kontroll dy zjarret kryesore në provincën fqinje Antalia.

Që nga fillimi I zjarreve në Turqi kanë humbur jetën 8 persona, ndërsa qindra janë plagosur. Në zonat në të cilat janë shuar tanimë flakët e zjarrit e gjitha çfarë ka mbetur është shkatërrim total he  shumë pak shpresë.

/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)

Georgina Rodriguez në Katar, pritja e jashtëzakonshme që i është bërë bukuroshes (VIDEO)