Zhduket në konsullatën arabe në Stamboll gazetari saudit, Turqia: U vra

Poster i dezertuesit Jamal Khashoggi

Autoritetet turke janë të bindur se gazetari dhe dezertuesi i Arabisë Jamal Khashoggi, i cili vdiq pesë ditë më parë pasi hyri në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll, u vra brenda ndërtesës.

"Informacioni praprak i policisë tregon se Khashoggi u vra në konsullatë dhe se trupi më pas u zhvendos jashtë". Për burimet, pranë hetuesve, vrasja ishte "e paramenduar", por nuk tregonte se si Khashoggi u vra dhe u zhduk. Konsulli i Përgjithshëm Saudit tha se vendi i tij po kontribuon në kërkime dhe mohoi çdo përfshirje në një rrëmbim ose vrasje të mundshme.

Khashoggi, i cili u arratis një vit më parë nga Shtetet e Bashkuara për shkak të frikës së arrestimit të tij pas komenteve të tij kritike mbi princin Mohammed bin Salman, kishte hyrë në konsullatë të martën për të kërkuar dokumentet e nevojshme për divorcin. E dashura e tij e priti atë për dhjetë orë përpara ndërtesës, pastaj thirri policinë. Agjentët menjëherë rrethuan ndërtesën dhe kontrolluan çdo dalje. Që atëherë, autoritetet turke dhe saudite vazhdojnë të japin versione të ndryshme. Ankara argumenton se nuk ka dëshmi se Khashoggi ka lënë misionin diplomatik, ndërkohë që Riad thekson se redaktori dhe kundërshtari u larguan nga ndërtesa të njëjtën ditë. Autoritetet turke hapën zyrtarisht një hetim dhe zëdhënësi i presidentit Rexhep Tajip Erdogan tha se do të zbulohet se ku është, i vdekur ose i gjallë.

Historia ka rritur tensionet midis Turqisë dhe Arabisë Saudite, e cila shpërtheu pasi Ankaraja mbështeti Katarin gjatë bllokadës ekonomike dhe komerciale të imponuar nga emirati nga Rijadi. Por zhdukja e dezertuesit gjithashtu krijon vështirësi me Shtetet e Bashkuara. Të premten, “Washington Post” la një hapësirë ​​bosh në hapësirën e komenteve, me nënshkrimin e Kassoggi. Editorialisti ishte një nga kritikët më akute të Mohammed bin Salman me ndikim të konsiderueshëm në opinionin publik amerikan. Artikujt e Kassoggi gjatë rrëmbimit të kryeministrit libanez Saad Hariri në Riad kanë pasur ndikim negativ, ashtu si edhe ata që u mbajtën në biznesmenë në Ritz Carlton Hotel.

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Zjarri i 'pabindur' në Karaburun, vijon të ‘përpijë' pyjet, Çako ‘detyrohet’ të braktisë pushimet! Mblidhet Komiteti i Mbrojtjes Civile, nga sot tre helikopterë për shuarjen e flakëve! Peleshi ‘zgjohet’: Situatë serioze