Turqia hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë, vjen reagimi i Biden: Mënyrë e shkëlqyer për të nisur samitin

Turqia hoqi veton ndaj Finlandës dhe Suedisë, vjen reagimi i Biden: Mënyrë e shkëlqyer për të nisur samitin

Presidenti i SHBA, Joe Biden ka uruar Finlandën dhe Suedinë që nënshkruan memorandumin me Turqinë për tu anëtarësuar në NATO. Sipas tij kjo do të forcojë aleancën dhe është mënyra më e mirë për të filluar samitin e NATO-s.

"Urime Finlandës, Suedisë dhe Turqisë për nënshkrimin e një memorandumi trepalësh – një hap vendimtar drejt NATO-s për Finlandën dhe Suedinë, që do të forcojë Aleancën tonë dhe sigurinë tonë kolektive. Është një mënyrë e shkëlqyer për të filluar Samitin", shkroi Biden.


Lajmi kryesor:

Suedia dhe Finlanda në NATO, pikat e marrëveshjes që bindën Ergogan të heq veton: Ekstradimi i ‘terroristëve’ kurdë dhe heqja e kufizimeve ndaj Turqisë për eksportet e armëve


A.M./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Gërdeci dhe privatizimi i ish-kompleksit Partizani nën hetim, a besoni se SPAK do të bëjë drejtësi?×

Lajmi i fundit

Balla takon në Tel Aviv Presidentin e Qendrës Ndërkombëtare për Ndikimin Hebre: Marrëdhëniet shumë të mira  midis dy vendeve duhet të intensifikohen

Balla takon në Tel Aviv Presidentin e Qendrës Ndërkombëtare për Ndikimin Hebre: Marrëdhëniet shumë të mira  midis dy vendeve duhet të intensifikohen