Turqi-Francë bien dakord të rinisin dialogun! Erdogan i shkruan letër, Macron ia kthen turqisht: I dashur Tayyip

Turqi-Francë bien dakord të rinisin dialogun! Erdogan i shkruan letër, Macron ia kthen turqisht: I dashur Tayyip

Presidenti i Francës Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan

Presidenti i Francës Emanuel Macron dhe homologu i tij turk Recep Tayyip Erdogan kanë rënë dakord për të rifilluar diaoloun për zgjidhjen e tensioneve mes Ankararë dhe Parisit. Lajmi është më dije nga ministri i Jashtëm turk Ahmet Davutoglu.

Prothotema duke iu referuar disa gazetave turke, që kanë cituar deklaratat e tij, Mevlüt Çavuşoγουlu tha se Erdogan ka qenë i pari që i ka shkruajtur Macron për t'i uruar vitin e ri dhe për të shprehur solidaritetin e tij për sulmet në Francë.

” Këtë javë, morëm përgjigjen, ishte një letër shumë pozitive, e cila thotë se dëshiron të flasë me presidentin tonë, ajo fillon me përshëndetjen "I dashur Tajip “në turqisht “, tha Ministri i Jashtëm turk .

Sipas Tsavousoglu, Ankara dhe Parisi kanë rënë dakord të thellojnë bashkëpunimin e tyre në zona të caktuara, të tilla si lufta kundër terrorizmit apo edhe në Siri dhe Libi, dy çështje në të cilat Turqia dhe Franca kanë dallime të konsiderueshme.

Presidenca Franceze, e kontaktuar nga Agjencia Franceze, konfirmoi shkëmbimin e letrave, pa dhënë detaje të mëtejshme mbi përmbajtjen e tyre.

Marrëdhëniet e Francës me Turqinë, të tensionuara për shumë vite, janë intensifikuar në muajt e fundit. Erdogan shkoi aq larg sa të akuzonte Macron për islamofobi dhe të vinte në dyshim "shëndetin e tij mendor", duke e quajtur atë një " problem për Francën".

Radha e Erdogan vjen në një kohë kur Turqia po përpiqet të angazhohet sërish me Evropën për shkak të vështirësive financiare me të cilat përballet dhe para betimit të Joe Biden në SH.B.A., i cili mund të mos jetë aq tolerant ndaj Ankarasë sa republikani Donald Trump. 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Jereni: 15/01/2021 22:50

    Sa punoka ky spiuni ballkanit, sla qoke ne bote pa rregullu me padishahun...

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A është Shqipëria në rrugën e duhur pas 110 viteve pavarësi?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Numri i viktimave për ndërtimin e stadiumeve, organizatorët pranojnë për herë të parë se ishin më shumë se 400

KATAR 2022/ Numri i viktimave për ndërtimin e stadiumeve, organizatorët pranojnë për herë të parë se ishin më shumë se 400