Të jetosh në një pallat me 11 mijë bimë...

Të jetosh në një pallat me 11 mijë bimë...

Dy kullat

Një raport i “Qyteteve Botërore” në vitin 2016 parashikoi që dy të tretat e popullsisë globale do të jetojnë në qytete deri në vitin 2030.

Sipas disa studimeve, pyjet vertikale mund të ndihmojnë në trajtimin e ndotjes dhe të përmirësojnë shëndetin e njerëzve.

Ky pyll vertikal është në Milano të Italisë. Dy kullat kanë një lartësi prej 111 metrash me 900 pemë, 5,000 shkurre dhe 11,000 bimë.

Një nga banorët tregon se ndihet i privilegjuar që jeton në këtë godinë pasi ka ajër më të pastër, më të freskët dhe ndihet më  qetë mendërisht.

Me shumë mundësi në të ardhmen pjesa më e madhe e godinave do jenë pyje vertikale.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Proka: 16/10/2019 12:46

  Per ata qe nuk kuptojne. Ky trend eshte prezent me shume se 30 vite ne metropolet Europiane, eshte zbuluar me ndihmen e Botanikeve per te fiiltruar dhe me shume Oksigjenin ne qytet per shkak te shtimit te automjeteve qe shkaktojne ndotjen e ajrit. Co2 apo dioksidi i karbonit qe vjen nga automjetet shkakton probleme te frymemarrjes dhe bimet me gjethet e tyre bejne filtrimin,kjo eshte e tera,shqip dhe thjeshte.

  Përgjigju
 • Vlora: 16/10/2019 09:15

  Se kuptoj pse eshte e nevojshme te vesh ne katin e 100? Pervecse ti beh karshillek ndertuesit.... BOHH bli ose paguaj me qera ne katin e 100.. Pff. Jeto me terheqjen gravitacionale dite per dite. Idotesira ka per te sjelle shkenca asnjegje me te mire ketej e tutje. Njesoj si ty qe lexon komentin tim me vemendje..

  Përgjigju
 • Proka: 15/10/2019 08:01

  Perfekte, ide shume e mire,pa Botanike nuk ka jete.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

Ngërçi politik në shtetin më të varfër të BE, bullgarët të dielën votojnë për të pestën herë brenda 2 viteve për të zgjedhur qeverinë

Ngërçi politik në shtetin më të varfër të BE, bullgarët të dielën votojnë për të pestën herë brenda 2 viteve për të zgjedhur qeverinë