Vrau mikun e tij me kallashnikov për disa turra bari, arrestohet 50-vjeçari në Lezhë (VIDEO-FOTO)

Një ngjarje e rëndë tronditi qytetin e Lezhës ditën e sotme ku në fshatin Mërqi, u vra me breshëri kallashnikovi, 64- vjeçari Gjin Marku. Së fundmi policia e Shtetit ka vënë në pranga edhe autorin e krimit, 50- vjeçarin Tonin Gjini i cili është dhëndër i familjes së viktimës.

E gjithë ngjarja sipas policisë ka ndodhur në orën 7:30 në një arë në Mërqi ku viktima Gjin Marku ushtronte detyrën si kryeplak. Nga hetimet e policisë thuhet se ngjarja ka ndodhur pas një konflikti ku autori i kishte kërkuar mikut të tij që t'i jepte barin që kishte korrur, por kjo nuk është pranuar nga viktima. Në momentin kur ka parë 64-vjeçarin që po mblidhte barin dhe po e ngarkonte në kamionçinën e tij, autori ka marrë armën dhe ka qëlluar në drejtim të mikut të tij duke e lënë të vdekur në vend.

Viktima Gjin Marku

Pas vrasjes autori është larguar në këmbë së bashku me armën e krimit, ndërsa forca të shumta policie u vunë në ndjekje të tij dhe pas rreth 6 orëve në arrati u bë e mundur edhe kapja e tij. Në lidhje me ngjarjen policia ka shoqëruar 3 persona të cilët po mblidhnin barin me viktimën dhe po merren në pyetje për të sqaruar rrethanat e ngjarjes.

Ndërkohë i arrestuari do të përballet me akuzat e 'vrasjes me paramendim' si dhe mbajtja e armëve pa leje'.

Arma e krimit e sekuestruar

E.L./G.M./Shqiptarja.com
Komento

Komente

 • bravo: 19/06/2019 16:10

  bravo policia, ne momente te veshtira, rezultatet te shpejta.

  Përgjigju
 • bagti e bujqesi: 19/06/2019 15:05

  po cfar miqsiet kta kafshe jan te pa bese historikisht, rrace derrit e poshter.

  Përgjigju
  • Kafsha: 20/06/2019 09:34

   Bagti e bujqësi mëso shqip njëherë o tutkun dhe pastaj shkruaj, yyyyyyt injorant!

  • Sa për sport: 19/06/2019 17:55

   Ti je mysliman? Rrace e pulës së fëlliqur!?

 • Toka nuk ka pronar: 19/06/2019 09:35

  Pronari I vetëm dhe i vërtetë i tokës eshte REPUBLIKA! Shpejt ushtria të mari nen kontroll vendin dhe te pezullohen pronat për individët. Trualli eshte pronë e Republikes, vetëm Republika eshte pronari. Kur te kuptohet dhe të veprohet me kete princip, bajgeria nuk te te perdori me armët per “pronat”, keshtu vendi do të qetesohet dhe do te shpetoje nga psikologjia e “Tokës së pergjakur”

  Përgjigju