U aksidentua nga 26-vjeçari shqiptari në Selanik, dhurohen organet e vajzës 21-vjeçare greke

U aksidentua nga 26-vjeçari shqiptari në Selanik, dhurohen organet e vajzës 21-vjeçare greke


‘Dhurata jete’ ,mund të konsiderohen ato ç'ka do të marrin 2 persona në Greqi pas madhështisë së shpirtit të familjes së 21-vjeçares Emmanuela, e cila e kishte të pamundur të mbijetonte pas plagëve të marra,të shkatuar nga 26-vjeçari shqiptar, i cili e tërhoqi zvarrë me makinë.

Sipas asaj që shkruajnë mediat greke, një 40-vjeçare, e cila është nënë e një fëmije dhe jetonte me aparatin mbështetës të zemrës, merr zemrën e 21 -vjeçares për transplantim në “ Onasio ”, ndërsa. Mëlçia e vajzës do të merret nga një burrë, i cili sipas të njëjtave informacione ishte prej disa kohësh në listën përkatëse në spitalin “ Ippokrateo në Selanik.

Këto dy transplante nisën pasi pritja e organeve të fatkeqes Emmanuela përfundoi rreth orës 6 të mëngjesit.

Vihet re se korneat e 21-vjeçares janë hequr nga okulistë të spitalit Papageorgiou dhe do të transferohen në Bankën e Syve AHEPA, ku do të ekzaminohet se cilët pacientë do të transplantohen pasi ka një diferencë deri në 15. ditë për transplantin e tyre.

Për veshkat, kryhen teste speciale për të gjetur marrës të pajtueshëm. Siç raporton ERT, në “Ippokrateio” të Selanikut po kryhen analizat për veshkat , me informacione se aty është gjetur një dhurues i përputhshëm, por rezultatet përfundimtare priten sot herët, të martën, pasdite.

Përkundrazi, mushkëritë e studentit, sipas Agjencisë së Lajmeve të Athinës, u konsideruan të papërshtatshme për transplantim.


Lajmi kryesor:

Detaje të rënda nga vdekja e studentes greke: Pasi u përplas me makinë nga shqiptari, i janë marrë 1500 euro nga çanta


S.C/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha

21 janari krim shtetëror/ Të hënën me prova në SPAK gruaja e Nikës! Basha "vetëmbrohet", Berisha vetëm heshtje