U akuzua se po pinte kokainë, SPAK nis hetimin për kryebashkiakun e Bulqizës (VIDEO)

TIRANE-Prokuroria e Posaçme Anti-Korrupsion nis hetimet për kryebashkiakun e Bulqizës Lefter Alla pak orë pas publikimit të videos, ku Partia Demokratike aludon se zyrtari i lartë i pushtetit lokal zgjedhur nga PS-ja në zgjedhjet e 30 Qershorit konsumon kokainë. Hetimet e drejtuara nga prokurori Ened Nakuçi kanë nisur për të verifikuar situatën penale se ku ndodhet kryebashkiaku.

Por çfarë thotë Kodi Penal në Shqipëri? Sipas Kodit Penal, mbajtja e substancave narkotike në doza të vogla për përdorim vetjak nuk dënohet. Puna do të nisë nga sekuestrimi i videos së publikuar në media për të marrë më pas deklarimet përkatëse dhe për të parë se në çfarë situate penale do ta vendosë SPAK-u kryebashkiakun, raporton gazetari i Report Tv, Arsen Rusta.

Gjithashtu pritet për t'u parë nëse do të kërkohet pezullimi nga detyra për kryebashkiakun, pasi SPAK-u e ka një kompetencë të tillë. Dosja do të gjykohet nga kjo strukturë e re e dalë nga reforma në drejtësi duke qenë se është zyrtar i lartë. Kryebashkiaku reagoi dje duke e cilësuar videon si montazh dhe shantazh të klientëve, sipas tij të PD "që i largova pasi grabitën Bulqizën" (lexo këtu). 

Pavarësisht se e cilësoi si video-montazh, kryebashkiaku i Bulqizës, nuk sqaroi nëse është ai apo jo në videon që thotë se është shantazh nga PD dhe e montuar. Në studion e emisionit Repolitix deputeti Xhemal Qefalia u shpreh mbrëmë se pas publikimit të kësaj video do të vihet në lëvizje prokuroria e cila do të verifikojë të gjitha akuzat, të cilat nëse do të vërtetohen do sjellin shkarkimin e tij.

1579777236_kodi.jpg

Neni i Kodit Penal, qe percakton rastin kur nuk denohet per droge

d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e ka menaxhuar në mënyrën e duhur sistemi shëndetësor emergjencën e krijuar nga koronavirusi?

Komento

Komente

 • kumrija: 23/01/2020 14:13

  oo 1 mortje SPAKUN, i mbaroi te gjitha te tjerat dhe kjo i ngeli !!!

  Përgjigju
  • Çingapoku: 23/01/2020 16:35

   Mos mbani shpresat as te spaku as te bkh, me kshu idiotësirash do meren herë pas here që mos të meren me politikanët. Më vjen keq ta them por nuk bohet mo shqipnia, ska sy për qabe, se mir politikanët por aty jan bo delenxhij dhe njerzit e thjeshtë, matet shoqnia e miqësia me lek, po të marun lekët s'të kam mo shok.