U dënua me burg përjetë, 50-vjeçari pritet të esktradohet të premten në Shqipëri nga Koreja e Jugut (EMRI)

U dënua me burg përjetë, 50-vjeçari pritet të esktradohet të premten në Shqipëri nga Koreja e Jugut (EMRI)

Ervin Shahini

Ervin Shahini pritet të ekstradohet të premten (5 prill) drejt Shqipërisë. Ai u arrestua në Korenë e Jugut më 26 janar të këtij viti me kërkesë të shtetit shqiptar.

50-vjeçari u arratis nga Shqipëria pasi u dënua me burgim të përjetshëm për vrasjen e një taksisti në vitin 1995, në Tiranë në rrugën e Kavajës.

Shahini tentoi ta grabiste taksistin duke shkaktuar vrasjen e tij dhe plagosjen e 4 të tjerëve. Që prej arratisjes ai kishte përdorur një emër tjetër për t’u identifikuar.

Vrasjen në vitin 1995, Shahini e kreu me thikë dhe plagosi po me armën e ftohtë disa taksistë të tjerë. Shahini udhëtonte me taksi dhe pasi faturohej ai i godiste me thikë drejtuesit e automjeteve pasi shkonte në destinacion duke iu marrë automjetin dhe largohej nga vendi i ngjarjes.

Ndërsa për ngjarjen ku mbeti i vrarë një shtetas, Gjykata e Apelit në Tiranë e dënoi me burgim të përjetshëm për veprat penale “Vjedhja me dhunë me pasojë vdekjen”. “Vjedhja me dhunë”, kryer në bashkëpunim dhe “Largimi i të burgosurit nga vendi i qëndrimit”.

Arrestimi në Republikën e Koresë gjatë muajit janar, u realizua në kuadër të operacionit “INFRA ATLAS” dhe si rezultat i shkëmbimit të inteligjencës policore, ndërmjet Drejtorisë së Interpolit, Interpol Seulit dhe Sekretariatit të Përgjithshëm të Interpolit (Sektori Fugitives Investigative Support (FIS)).

G.K/S.G/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria