U dhunua brutalisht nga 4 policë grekë, shqiptari flet nga qelia e burgut: Më kanë sakatuar, me zor lëviz! Shteti shqiptar të më ndihmojë (VIDEO)

Saimir Zefi, shqiptari nga Puka, i dhunuar në burgun grek nga 4 policë, ka publikuar një video nga qelia ku po mbahet i burgosur ku sqaron të gjitha rrethanat e ngjarjes së rëndë.

Zefi thotë se pasi u dënua në mungesë nga gjykata në Korydallos, ky i fundit kishte kërkuar që të ishte i pranishëm gjatë seancës, por kjo kërkesë për të drejtat e tij, ka sjellë reagimin e ashpër të gardianëve grekë të cilët e kanë dhunuar brutalisht.

Dhuna e ushtruar ndaj tij ka qenë aq brutale sa mezi arrin të lëvizë. Ndërsa kërkon nga shteti shqiptar që të ndërhyjë për t’i garantuar të drejtat e tij në shtetin grek.

"Përshëndetje, jam Saimir Zefi. Kishim një çështje para disa ditësh në Korydallos, më çuan në datën 1 atje. Nuk shkova në gjykatë se nuk më çoi policia, u dënova në mungesën time, kërkova të drejtat e mia dhe prej kësaj më kanë sakatuar. Me zor lëviz, nuk kërkoj asgjë përveç të drejtave të mia. Prangat më kanë hyrë në mish, aq shumë m’i kanë shtrënguar. I kërkoj shtetit shqiptar, të dalë e drejta, pasi nuk kisha bërë asgjë. Burgjet e Greqisë i dënojnë shqiptarët në bazë të rracizimit, pa përkthyes në gjykatë. Edhe prindërit e mi ishin të pranishëm, kanë video si prova, mund të flasin edhe ata. Jam i pafajshëm, më kanë lënë sakat. Jam i martuar dhe kam dy fëmijë, nuk mund të flas me ta në këtë gjendje"-thotë Zefi.

Një tjetër shqiptar që ndodhet në të njëjtën qeli me Saimir Zefin ka pohuar se ato që tha ky i fundit, janë të vërteta duke zbuluar se edhe atë e kanë dhunuar dhe dënuar padrejtësisht vetëm për faktin që është shqiptar.

“Unë jam nga Fieri, Nikolla quhem, çfarë ka kaluar ky djali i kam kaluar dhe unë. Punoj si kuzhinier për 20 vite. Më kanë futur në një grup për vjedhje, kur unë s’kam bërë asgjë. Më kanë dhunuar që të pranoj këtë akuzë. Ata nuk kanë asnjë lloj dokumenti për ta provuar këtë. Jam duke u përpjekur ta çoj çështjen në Gjykata më të larta. Dënohemi vetëm nga emri, se jemi shqiptar. 60% e të burgosurve shqiptar në Greqi janë të pafajshëm”-shprehet shqiptari tjetër.

Katër policët grekë kanë rënë në pranga pasi kanë torturuar të burgosurin shqiptar. Tre policët dhe shefi i tyre janë dërguar në prokurori të akuzuar për torturë dhe fyerje të rëndë. Gjithçka u zbulua pas ankesës së bërë nga i dënuari shqiptar në burgjet greke. Ky i fundit vuante dënimin për grabitje dhe trafik droge, por ende nuk është bërë me dije identiteti i tij.  

Ditën e djeshme edhe motra e Saimir Zefit ka dhënë një intervistë për mediat vendase, duke u shprehur se kishte dëgjuar vëllain e saj teksa kërkonte ndihmë nga prindërit e tij gjatë momentit që efektivët po e dhunonin në sy të tyre. 

B.V/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Alb: 14/03/2023 18:22

  Hala se ke marr veshte ti o vlla se shqipnija ska sote shpijete.

  Përgjigju
 • dashi havase: 14/03/2023 14:24

  po kur shisje drog dhe vidhje shpi te vinte mire? rri ha dru tani.aty

  Përgjigju
 • Stela: 14/03/2023 13:17

  Nese vertet te kan arrestuar si shites droge dhe per grabitje,aty vdeksh

  Përgjigju
 • Populli: 14/03/2023 12:50

  Nuk ka te burgosur qe thote qe jam fajtor keshtuqe po me duket pak qe 60% thote qe jane te pafajshem.

  Përgjigju
 • Maks: 14/03/2023 12:34

  Coe ne gjykaten e te drejtave te njeriut ne hage Mos prit te ndihmoj nje shtet pa ze sic edhte shqiperia

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Skënderbeu 'bingo' me talentin 19-vjeçar, kur Ermir Rashica provohej te Interi në Serie A (VIDEO)

Skënderbeu 'bingo' me talentin 19-vjeçar, kur Ermir Rashica provohej te Interi në Serie A (VIDEO)