U dhunua nga shërbimi sekret i Serbisë se mbajti homazhe për familjen Jashari, politikani serb: Çfarë krimi është të vendos lule në varrin e vajzës 7 vjeçare?

Kryetari i Partisë Republikane në Serbi, Nikolla Sandulloviç i cili u dhunua brutalisht nga shërbimi sekret serb pasi mbajti homazhe në varret e familjes Jashari në Prekaz, ka dhënë një intervistë për RTK në Kosovë ku mohoi se ka kryer veprën penale për të cilën pas dhunimit u arrestua dhe u akuzua.

Ai paralajmëroi se do të kërkojë përgjegjësi ligjore për torturën që ka përjetuar.

Sanduloviç akuzohet se “ka kryer veprën penale të nxitjes së urrejtjes dhe jo-tolerancës kombëtare, racore dhe fetare”. Kjo pasi në rrjetet sociale ka njoftuar se ka kërkuar falje për krimet ndaj shqiptarëve dhe ka treguar se ka vendosur lule në varrin e familjes së Jashari ne Prekaz.

Ndërsa teksa foli për mediat e kosovës tha se nuk ka asgjë të keqe nga  veprimi i tij për të vendosur lule në varrin e vajzës 7 vjeçare të familjes Jashari dhe shtoi se e kishte bërë si një person që është për paqe dhe pajtim në rajon.

“Çfarë krimi është nëse i vendos lule mbi varrin një vajze të vrarë shtatëvjeçare, ku ka faj ajo, kushdo qoftë babai i saj, çfarë lidhje ka kjo me vajzën. E bëra si njeri, babai, bashkëshorti, si lider i një partie, politika e së cilës është paqja dhe pajtimi në rajon. E konsiderova si detyrim njerëzor dhe moral të shpreh respektin dhe keqardhjen për vrasjen e një vajze shqiptare në këtë rast, të gjithë fëmijët janë viktima të pafajshme”, thotë Sanduloviç.

B.V/E.H/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Max Verstappen: Makina është bërë më e vështirë për t’u pilotuar, rivalët kanë ecur më shumë

Max Verstappen: Makina është bërë më e vështirë për t’u pilotuar, rivalët kanë ecur më shumë