U kapën me rreth 200 kg drogë dhe mijëra rrënjë kanabis, në pranga një shqiptar dhe një spanjoll

U kapën me rreth 200 kg drogë dhe mijëra rrënjë kanabis, në pranga një shqiptar dhe një spanjoll

Një shqiptar dhe një spanjoll janë arrestuar nga policia spanjolle pasi akuzohen se kanë u kapën me afro 200 kilogramë drogë, si dhe kishin kultivuar kanabis në qytetin e Albolote.

Sipas mediave të huaja, autoritetet spanjolle kanë ka sekuestruar më shumë se 190 kilogramë marijuanë gati për shitje, më shumë se 5800 bimëve kanabis sativa në faza të ndryshme të rritjes, dy pistoleta të kalibrit 9 mm, një silenciatori, 4,9 kilogramë hashash, 3 150 euro, bllokues të frekuencash.

Operacioni mbetet i hapur dhe hetuesit vazhdojnë hetimet për të gjetur se kush është në fund të fundit përgjegjës për marijuanën e sekuestruar.

Ky aksion i Gardës Civile Maracena është pjesë e operacionit Miller, një operacion që po kryhet nga Garda Civile në nivel kombëtar kundër kultivimit dhe trafikimit të paligjshëm të marijuanës.

Agjentët kontrolluan dhjetë shtëpi dhe zbuluan se shtatë prej tyre vepronin si qendra të prodhimit të marijuanës, ndërsa tre të tjerat funksiononin si qendra magazinimi dhe shpërndarjeje të kësaj lënde narkotike.

Në njërën prej këtyre banesave u zbuluan edhe gati 5 kilogramë hashash, ndaj hetuesit dyshojnë se kjo banesë mund të funksiononte edhe si pikë e shitjes me pakicë të drogës.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin

Rritet kosto e hekurudhës Tiranë – Durrës, arrin në 129 mln euro, pa elektrifikimin