U kishte skaduar leja e qëndrimit, dogana e Kakavijës kthen mbrapsht disa emigrantë që udhëtonin drejt Greqisë

U kishte skaduar leja e qëndrimit, dogana e Kakavijës kthen mbrapsht disa emigrantë që udhëtonin drejt Greqisë

Pika kufitare e Kakavijës

Disa emigrantë janë kthyer mbrapsht nga dogana greke mbrëmjen e sotme pasi u kishte skaduar leja e qëndrimit.

Ata ishin me të gjitha dokumentet e rregullta përveç lejes së qëndrimit, por Greqia ka vendosur vetëm pak kohë më parë për shtyrjen e rinovimit të lejes.

Autoritetet doganore iu kanë komunikuar emigrantëve se nuk e njohin ligjin e miratuar ë parlamentin e Greqisë.

Mësohet se autoritetet u janë shprehur se derisa nuk kanë një dokument ku thuhet se mund të lejohet kalimi i emigrantëve me leje qëndrimi të skaduar atëherë nuk do të kalojë asnjë.

Po ashtu një pjesë tjetër janë paraqitur në doganë me test negativ ndërsa në testin e bërë nga pala greke kanë rezultuar pozitiv.

Greqia ka vendosur të shtyjë deri në datën 31 mars të vitit 2021, afatin e lejeve të qëndrimit që skadonin nga 1 janari deri në 31 korrik 2020 dhe lejet që skadojnë nga 1 gushti 2020 me datë skadimi deri më 31 marsi i 2021-shit do të shtyhen edhe për 8 muaj të tjerë nga dita e skadencës së tyre.

E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Erzeni 'del nga shtrati' dhe mposht Tiranën në 'Selman Stërmasi', Partizani fiton derbin me Dinamon

VIDEO/ Erzeni 'del nga shtrati' dhe mposht Tiranën në 'Selman Stërmasi', Partizani fiton derbin me Dinamon