20 vite në një kafaz në Tiranë, Austria shpëton ariun e murrmë Mark! I fundit ‘i burgosur si atraksion’ në restorantet e Shqipërisë (VIDEO)

Një jetë e re do të fillojë për ariun e murrme Mark, 24-vjeç, i cili për 20 vitet e fundit u mbajt brenda një kafazi në një restoranti në Tiranë. Mediat italiane i kanë kushtuar një artikull ariut të murrmë Mark, i cili është i fundit nga të ashtuquajturit ‘arinjtë e restorantit’, i cili mbahej në kafaz si një atraksion tradicional për klientelën, megjithëse mënyra si mbahej tregonte ketrajtimin e këtyre kafshëve.

Për të shpëtuar ariun e murrmë Mark, i cili kaloi dy dekada në një kafaz shumë të vogël, që nuk lejojnte që ai të jetonte si në habitatin e tij natyral, është themeluar shoqata austriake ‘Vier Pfoten’ e cila që nga viti 1988 është përfshirë në ndihmën e kafshëve në situata të vështira. Në fillim të dhjetorit, Marku do të transferohet në qendrën e arinjve të Arbesbach, në Austri.

Rruga e shërimit për të do të jetë e gjatë, siç thonë zëdhënësit e ‘Vier Pfoten’, duke qenë se situata në të cilën ai ka jetuar deri më tani ka qenë e tmerrshme: kafazi ishte shumë i vogël, nuk kishte mbrojtje ndaj të nxehtit dhe motit të keq dhe ishte i ekspozuar për klientët e restorantit. Dhe mbi të gjitha, asnjë mundësi për të rënë në gjumë letargjik, një sjellje e cila, është fiziologjikisht e nevojshme për arinjtë.

Ariu është në gjendje shëndetësore të pasigurt: 'Marku është seriozisht mbipeshë sepse ushqehet me ushqim të papërshtatshëm dhe ka liri të kufizuar lëvizjeje'- shpjegon Sigrid Zederbauer, që menaxhon strehën e ariut në Austri ku do të transferohet Marku.

‘Ai ka probleme me lëvizjen dhe veterinerët do të shohin gjendjen e tij. Dhëmbët e tij janë thyer pjesërisht, ndoshta nga kafshimi i vazhdueshëm i shufrave të çelikut të kafazit, dhe kthetrat e tij janë konsumuar shumë nga ecja gjithmonë mbi beton. Sapo të mbërrijë në Arbesbach, ne do t'i ofrojmë menjëherë kujdesin dhe ndihmën e nevojshme veterinare në mënyrë që të shërohet."- tha ajo.

Në vitin 2016, në Shqipëri, sipas Vier Pfoten, kishte rreth tridhjetë raste si ai i Markut, por shumica prej tyre, falë ndërhyrjes së organizatave për mbrojtjen e kafshëve, mundën të shpëtoheshin dhe të transferoheshin në vendstrehime të arinjve jashtë vendit. Tani më në fund është radha e Markut, dhe në pritje të tij është jeta në natyrë që meriton çdo ari.

M.Q./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 02/12/2022 02:01

  /MERI/,100 % dakord me ju.Ku jane org.shqiptare qe merren me mbrojtjen e kafsheve,apo vetem qente e rruges kane rendesi per ta?!

  Përgjigju
 • Ariu: 01/12/2022 18:12

  Ariut te ri tia vene emrin Nard Ndoka

  Përgjigju
 • Nona: 01/12/2022 13:40

  boll shpiket burgje per shqiptaret, ateher kane per te gjetur paqe dhe kafshet.

  Përgjigju
 • Meri: 01/12/2022 12:47

  Kur dëgjon ngjatje të tilla,ndihesh keq.Jemi nji popull që kemi dëshir të keqtrajtojm çdo gjë qe na rrethon.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se Berisha do të pyetet për çështjen Gërdeci?×

Lajmi i fundit

Aksident në Gjirokastër, 62-vjeçari humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga! Humb jetën në spital

Aksident në Gjirokastër, 62-vjeçari humb kontrollin e mjetit dhe del nga rruga! Humb jetën në spital